Východočeská Etapa 10. Záboří nad Labem – Kutná Hora


Etapa 10. Záboří nad Labem – Kutná Hora

Nástupní místo: Záboří nad Labem
Cílové místo: Kutná Hora – náměstí

Délka: 15,3 km
Výškový profil: 74 m 33 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Etapa je rovinatá, převážně asfaltová, bohatá na architektonické památky. Občerstvení najdeme ve Sv. Mikuláši a Nových Dvorech.

Opustili jsme řeku Labe a vydáváme se do krajiny středních Čech. V tomto regionu ji v raných dějinách ovlivňoval řád cisterciáků usazených v Sedlci. Ze Záboří se dáme po silnici do Sv. Kateřiny. Není to příjemný úsek a lze využít polní cestu, která zakrátko odbočuje po pravé straně (neznačeno), ta se později napojí na červenou značku a vede také do Sv. Kateřiny a dále do Sv. Mikuláše. Na rozcestí se nabízí známý hostinec Na Huse. Za tímto hostincem se rozkládá lesopark a v něm národní kulturní památka zámek Kačina, nejvýznamnější dílo českého empíru. Po okraji zámeckého parku dojdeme do Nových Dvorů, kde je zámek ze 17. stol. spojený patrovou chodbou s kostelem sv. Martina. Nedaleko stojí kostel sv. Anny, který zbyl z kláštera, zrušeného císařem Josefem II. r. 1785.

Nyní máme na výběr, zda pokračovat dále do Sedlce, nebo projít branou v Nových Dvorech a vydat se na malou zacházku, která má 5 km tam a zpět (neznačeno). Určitě to stojí za to, vždyť jsme na svatojakubské cestě a minout tento skvost by byla velká škoda. V obci Jakub, jak už naznačuje název, stojí jeden z nejhodnotnějších a nejkrásnějších románských kostelů, sv. Jakub Větší. Je to stará osada (dnes patří pod obec Církvice), kde stálo panské sídlo a majitelé zde r.1165 postavili tento půvabný kostelík. Tato ojedinělá stavba českého venkova má po obvodu v arkádách bohatě zdobené plastiky světců, také zhotovené již ve 12. století.

Po návratu na trasu projdeme Malínem, tato obec byla v 9. – 10.stol. sídlem rodu Slavníkovců, kteří zde razili své stříbrné denáry. Stojí zde 2 románské kostelíky sv Petra a Pavla (nejstarší na Kutnohorsku) a kostel sv. Štěpána.

Dojdeme do Sedlce ke katedrále Nanebevzetí P. Marie a sv. Jana Křtitele z let 1290 až 1330, později přestavěné arch. P.I.Bayerem a J. Santinim. Přes silnici můžeme navštívit hřbitovní gotický kostel Všech svatých s proslulou kostnicí. Spolu s městem Kutná Hora jsou pod ochranou UNESCO.

Město Kutná Hora a její městská památková rezervace by stálo za samostatný popis.  My zamíříme ke kostelu sv. Jakuba Většího, jehož štíhlá věž je už z dálky vidět. Chlubí se krásnou gotickou výzdobou. Cesta zamíří kolem Vlašského dvora, kde se razily stříbrné mince. Už název města značí, že jde o staré hornické královské město, které má dodnes k vidění historické štoly. V blízkosti naší cesty se skví také gotický kostel P. Marie na Náměti. Půjdeme kolem Hrádku a Jezuitské koleje, ke chrámu sv. Barbory. Tato pětilodní katedrála se začala stavět r. 1388 a r. 1558 byla dostavěna její charakteristická trojstanová střecha. Za pozornost stojí cenné interiérové malby. Je toho mnoho, co má město nabídnout, toto berte jako určitou ochutnávku.

Zajímavosti na trase

Sv. Kateřina – gotický kostel sv. Kateřiny
Kačina – empírový zámek
Nové Dvory – zámek a kostely sv. Martina a sv. Anny
Jakub – kostel sv. Jakuba Většího
Malín – kostel sv. Petra a Pavla, kostel sv. Štěpána
Sedlec – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, kostnice v kostele Všech svatých
Kutná Hora – kostely sv. Jakuba Většího, chrám sv. Barbory, kostel Panny Marie na Náměti, Vlašský dvůr