Co je to Credencial

Credencial (španělsky) nebo creancial (francouzsky) je průkaz poutníka. Jedná se o malou knížečku, do které poutník dostává razítka v kostelích nebo v ubytovnách, kde přespává. Credencial je pro většinu poutníků základní upomínkový předmět z pouti, který jim připomíná jednotlivé etapy.

Ve většině ubytoven v Evropě bez něj poutníka vůbec neubytují. Jedná se především o církevní, obecní a soukromé ubytovny. Některá komerční ubytovací zařízení poskytují na základě credencialu nocleh se slevou.  

Jak získat Credencial

Credencial - Ultreia průkaz poutníka

Ultreia, z. s. vydala český credencial. Je možno ho získat ve vybraných obchodech nebo na našem e-shopu. Cena credencialu je 110 Kč (plus poštovné). 

Credencial si můžete koupit na těchto místech (abecedně seřazeno):

Credencial můžete též objednat prostřednictvím našeho e-shopu.

Potrvzení o vykonání svatojakubské pouti

Pro získání potvrzení o vykonání svatojakubské pouti v Santiagu je nutné absolvovat minimálně posledních 100 km pěšky nebo na koni a nebo 200 km na kole. Vykonanou cestu doložíte razítky s daty v credencialu.

Český credenciál stále je platný pro vydání Compostely (potvrzení o vykonání pouti) v Santiagu i pro ubytování v ubytovnách. Plně nahrazuje credencialy španělské. (Informace, že od 1.4.2016 je pro vydání Compostely platný pouze credencial vydávaný arcibiskupstvím Santiago de Compostela ve skutečnosti nevstoupila v platnost, jak o tom svědčí naše každoroční zkušenosti). Český credencial je dále platný pro ubytování na trase z Prahy až do Santiaga.

Nově můžete získat certifikát za absolvování českého úseku svatojakubské cesty

Podrobnosti o získání certifikátu najdete zde.

Kde najdete svatojakubská razítka na českých trasách

Uložte si seznam razítek z mapy.cz do svého telefonu