Co je to Credencial

Credencial (španělsky) nebo creancial (francouzsky) je průkaz poutníka. Jedná se o malou knížečku, do které poutník dostává razítka v kostelích nebo v ubytovnách, kde přespává. Credencial je pro většinu poutníků základní upomínkový předmět z pouti, který jim připomíná jednotlivé etapy.

Ve většině ubytoven v Evropě bez něj poutníka vůbec neubytují. Jedná se především o církevní, obecní a soukromé ubytovny. Některá komerční ubytovací zařízení poskytují na základě credencialu nocleh se slevou.  

Jak získat Credencial

Ultreia, z. s. vydala český credencial. Je možno ho získat ve vybraných obchodech nebo na našem e-shopu. Cena credencialu je 110 Kč (plus poštovné). 

Credencial si můžete koupit na těchto místech (abecedně seřazeno):

Credencial můžete též objednat prostřednictvím našeho e-shopu.

Potrvzení o vykonání svatojakubské pouti

Pro získání potvrzení o vykonání svatojakubské pouti v Santiagu je nutné absolvovat minimálně posledních 100 km pěšky nebo na koni a nebo 200 km na kole. Vykonanou cestu doložíte razítky s daty v credencialu.

Český credenciál stále je platný pro vydání Compostely (potvrzení o vykonání pouti) v Santiagu i pro ubytování v ubytovnách. Plně nahrazuje credencialy španělské. (Informace, že od 1.4.2016 je pro vydání Compostely platný pouze credencial vydávaný arcibiskupstvím Santiago de Compostela ve skutečnosti nevstoupila v platnost, jak o tom svědčí naše každoroční zkušenosti). Český credencial je dále platný pro ubytování na trase z Prahy až do Santiaga.