Praha – Příbram – Klatovy – Kdyně – Všeruby 206 km
Všerubská cesta vede od kostela sv. Jakuba v Praze na Starém Městě přes poutní místa na Svaté Hoře, v Nepomuku a v Klatovech až na hranici mezi ČR a Německem do tzv. Všerubského sedla, kde na ni navazuje Východobavorská cesta (Ostbayerischer Jakobsweg). Projdeme údolím podél Vltavy , přes Brdy, Plánickou vrchovinu až do Podšumaví.
Mapa trasy
Popis trasy
Všerubská cesta vychází z centra Prahy od kostela sv. Jakuba Většího (Staršího) a míří na jihozápad do Bavorska. Pražská část trasy není dosud značená, její popis a mapové podklady najdete tady. Cesta se ubírá z centra Prahy podél Vltavy až do Zbraslavi s dalším kostelem sv. Jakuba při zámku Zbraslav (dříve nekropole českých králů) odkud pokračuje lesy hřebenů Brd směrem k poutnímu místu Skalka nad Brdy. Přes Kytín projdeme do města Dobříš s rokokovým zámkem k významnému poutnímu Svatá Hora u Příbrami.
Ze Svaté Hory s výhledem na Brdy a Příbram s kostelem sv. Jakuba scházíme zastřešenými schody do města a dále zeleným údolím říčky Litavky. Z Příbrami vystoupáme až k obci Vysoká se zámečkem a muzeem A. Dvořáka, jehož u cesty v lese připomíná i Rusalčino jezírko. Vesničkami se cesta klikatí do Rožmitálu pod Třemšínem, který proslavil jak diplomat Lev z Rožmitálu, tak skladatel koled J. J. Ryba. Kopcovitou etapu přes jeden z vrcholů Brd – Třemšín putujeme lesem a podél rybníků v Plzeňském kraji ke dvěma kostelům sv. Jakuba – v Kasejovicích a v Nepomuku, kde se narodil mučedník sv. Jan Nepomucký.
Z kraje Brd odchází cesta táhlou bučinou Plánických vrchů přes městečko Plánice a nabízí romantiku lesních osad v Podšumaví. Dovede nás až do Klatov, v 16. století slavného renesančního města s tradicí poutí k tzv. Klatovské madoně v kostele Narození Panny Marie.
Trasa dále prochází přes řadu vesniček s německou i židovskou minulostí do Kdyně, kdysi průmyslového centra textilu poblíž kraje Chodů. Přes vrch Čepice nás k německé hranici přivádí k poutnímu místu s kostelem sv. Anny – Tanaberk, za Habsburské monarchie české osadě v německy hovořícím kraji. Mírným sestupem se otevírá Všerubský průsmyk na hranici s Německem, odkud cesta směřuje Bavorskem až do Podunají.
Fotografie z trasy
Praktické informace
Etapy
Další informace
Hudební příležitosti
Pro Všerubskou cestu je příznačné heslo „co Čech, to muzikant“. Na vzdálenosti cca 200 kilometrů můžete narazit až na 15 hudebních akcí v průběhu roku, ať už na prostranstvích měst nebo v uzavřených sálech. Proto zmiňme jen ty s dlouhodobou tradicí. V Zadní Třebani se už od roku 2000 koná Poberounský folklórní festival Staročeské máje, navíc se rozšířil do dalších obcí okolo Berounky. V Příbrami a Vysoké u Příbramě s odkazem na skladatele A. Dvořáka se koná festival vážné hudby v dubnu a květnu, V Rožmitále můžete při troše štěstí v adventním čase slyšet varhany J. J. Ryby anebo v Klatovech se již přes 20 let místní na náměstí zaposlouchávají do folkové hudby zemí celého světa. V posledních letech nabízí také nevšední mix festivalové zábavy a poutního ztišení Nepomuk jako rodiště sv. Jana Nepomuckého. Závěrem, na této cestě s jakýmkoliv Vaším osobním cílem poutní cesty můžete rozjímat a užívat v bohatství české přírody i kultury anebo přímo souhru obou dvou, jak se tomu děje na letním tesařském setkávání v malebném vesnici Kytín každý rok.
Kaple sv. Jakuba mezi Čínovem a Kydlinami a 14 zastavení křížové cesty
V Čínově u Klatov v roce 2019 vznikla nová křížová cesta. Na vlastní náklady ji vybudoval místní umělecký kovář Miloslav Trefanec. Podrobnosti najdete článku klatovského deníku nebo na stránkách plzeňského rozhlasu. Nebo se podívejte na mapy.cz.
Zápisky poutníků
Popis etapovitého putování od Pavla Suka z roku 2023
Sylva Horáková a její putování po českých svatojakubských cestách
Po trase Praha – Všeruby bylo několik skupinových poutí
Zkušenosti poutnice z trasy Nepomuk – Regensburg včetně tipů na ubytování v Německu
Cykloputování 2013 od Tomáše Jindřicha
Fotografie poutníků
Fotografie Jana Bíma z roku 2011
Fotografie Tomáše Jindřicha z roku 2012
Fotografie Tomáše Jindřicha z roku 2013