Vlašim – Tábor – Český Krumlov – Koranda – 213 km
Jihočeská trasa navazuje na trasu Východočeskou. Vychází ze středních Čech (případně má i alternativní začátek z Prahy), prochází krajem jihočeským vždy směrem jihozápadním v celkové délce 213 km. Končí na Šumavě na hranicích s Rakouskem odkud pokračuje směrem do Santiaga přes Pasov. Na poutní cestě lze nalézt 2 kostely sv. Jakuba, světoznámý zámek Hluboká, městské památkové rezervace: Tábor, Bechyně, České Budějovice a Český Krumlov, který je zapsaný v seznamu UNESCO.
Mapa trasy
Popis trasy

Autor: Richenza, CC BY-SA 3.0
Jihočeská trasa začíná ve Vlašimi, kde tato cesta navazuje na trasu Východočeskou a ve které můžeme obdivovat pozdně gotický kostel sv. Jiljí a renesanční zámek s parkem. Cesta ponejprv provází z z povzdálí říčku Blanici a zavede nás do Kondrace s původně románským kostelem sv. Bartoloměje. Další putování nás převede přes Velký Blaník s rozhlednou a Malý Blaník s ruinou kaple Máří Magdaleny, kolem zříceniny hradu Šelmberk do Mladé Vožice, kde poutníka uvítá na kopci kaple Nanebevzetí Panny Marie s křížovou cestou. Ve městě lze zhlédnout barokní kostel sv. Martina a klasicistně přestavěný zámek.
Přes mírně zvlněnou krajinu pokračuje cesta na jih. V obci Pohnání si člověk může odpočinout u kostela sv. Prokopa, na němž jsou stále patrné románské prvky.
Cesta pokračuje k Táboru, kde poutníka uvítá Zámek Měšice. Přestože trasa historické jádro Tábora obejde po bývalých parkánech, neměl by cestovatel opomenout navštívit malebné hlavní náměstí s kostelem Proměnění Páně a popřípadě severní stranu opevnění města v Holečkových sadech a renesanční vodárenskou věž. Cesta pak překročí Tismenický potok a vystoupá nahoru k Mariánskému Poutnímu místu Klokoty a dál po hřebeni Lužnického údolí až k lávce u Harrachovky. Zde se cesta přivine k řece Lužnici, kterou neopustí po celou cestu až k soutoku s Vltavou u Týna.
V malebném lužnickém údolí za Harrachovkou poutník narazí na zříceninu hradu Příběnice, řadu bývalých mlýnů, poslední dochovaný empírový řetězový most, gotický Kostel Nanebevzetí Panny Marie či zříceninu hradu Dobronice a samozřejmě město Bechyně s jejím krásným dominikánským klášterem, synagogou (dnes muzeum turistiky) a úchvatným renesančním zámkem tyčícím se na skalách nad řekou. V Kolodějích nad Lužnicí se může obdivovat baroknímu zámku Mitrowicz a navštívit židovský hřbitov. V Týně jej již netrpělivě očekává kostel sv. Jakuba.

Cesta se vydá proti proudu Vltavy. Vedle nádrže Hněvkovice ve městečku Purkarec stále stojí gotický kostel sv Jiří, přestože větší část městečka zmizela ve vodách přehrady. O kousek dál v lesech na ostrohu nad Vltavou se ukrývá zřícenina Karlova hrádku, který nechal vybudovat Karel IV. Vltavské údolí a lesy poutníka provází až k Hluboké nad Vltavou, kde se nachází světoznámý zámek v novogotickém stylu. Krajina se pak rozlije do nížiny a vedle rybníků a políček zde stojí vesnická památková zóna Bavorovice, která pěkně ilustruje jihočeské selské baroko.
V Českém Vrbném se pak poutník svěří do opatrovnictví cyklostezky, která jej kolem řeky dovede k historickému jádru Českých Budějovic, obklíčeného Mlýnskou stokou a Malší a pozůstatky městského opevnění s řadou bran a věží. V samotném středu nalezne čtvercové náměstí Přemysla Otakara II s radnicí a Samsonovou kašnou, odkud se naskýtá krásný pohled na dominantu města, Černou věž.
Z centra Budějovic směrem jihozápadním vyvede chodce cyklostezka, která vede kolem Vltavy až k Boršovskému nádraží, odkud jde cesta přes most ke gotickému kostelu sv. Jakuba. Trasa se zanoří do údolí Vltavy a doputuje k poloostrovu s malebnou zříceninou hradu Dívčího Kamene.

Z povzdálí následujíc řeku dojde poutník k významnému klášteru Zlatá Koruna. Odkud cesta vede k rozcestníku Pod Granátníkem a po neznačené cestě na Nový Dvůr a ke Krumlovu do kterého se vejde skrze historickou Budějovickou branou. Dále cesta projde kolem Trojklášteří, skrze zámecký areál a nádvoří, kolem zámeckých zahrad.
Za Krumlovem nás očekává malebná šumavská vrchovina. Slavkov poskytne odpočinek ve stínu kostela sv. Bartoloměje a tvrze. V obci Světlík pak poutník nalezne poslední kostel sv. Jakuba na české části cesty.
Pak již nás očekává Lipno s Frymburkem a kostelem sv. Bartoloměje, odkud lze od dubna do listopadu využít přívozu do Frýdavy. Mezi šumavskými kopci se pak schovává horská vesnice Svatý Tomáš s poutní kaplí Božího těla a nedaleko ležící zřícenina našeho nejvýše položeného hradu Vítkův Kámen. Odtud se člověk proplete skrze lesy až na hraniční přechod a dále směrem na Pasov a Santiago.
Praktické informace
Zápisky poutníků
Přečtěte si reportáž o pouti Tomáše J. Kouby v létě 2011