Praha – Beroun – Mariánský Týnec – Plasy – Kladruby – Železná – 257 km
Železná trasa v sobě snoubí malebné výhledy do údolí Berounky i skvosty barokní gotiky z dílny Jana Blažeje Santiniho Aichela. Trasa Praha – Železná je součástí mezinárodní dálkové turistické trasy přes Norimberk, Ženevu a Le Puy en Velay a na území České republiky se lze setkat také s označením I24.
Mapa trasy

Popis trasy
Železná svatojakubská cesta vychází z centra Prahy od kostela sv. Jakuba Většího (Staršího) a ubírá se souběžně se Všerubskou svatojakubskou cestou podél Vltavy až k zámku ve Zbraslavi. Tady jsou v přilehlém kostele sv. Jakuba pohřbeni příslušníci rodu Přemyslovců, mezi jinými i Eliška Přemyslovna, matka Karla IV. Podrobně je průchod Prahou popsán na této stránce.
Cestou do Radotína trasa překračuje Berounku, pokračuje přes Vonoklasy a Mořinku, za níž se otvírá nádherný výhled do údolí Berounky. Odtud je to už jen kousek ke Karlštejnu, hradu postavenému Karlem IV. za účelem uložení a ochrany korunovačních klenotů.

Z Karlštejna (rozcestí pod hradem) se trasa odpojuje a míří do Sv. Jana pod Skalou, malebného místa spjatého s osobností poustevníka Ivana. Z něj pokračuje do královského města Berouna, kde se nachází další ze svatojakubských kostelů.
Za Berounem pak procházíme lesy v Talichově údolí a úbočím vrchu Děd k Nižboru se zámkem položeným vysoko na ostrohu. Malebnou krajinou Křivoklátska přijdeme do Roztok, odkud se cesta klikatí údolím Berounky odlehlými končinami, které se v létě proměňují ve vodácký ráj, až do Liblína, odkud míří přes Kozojedy do Kralovic.
V nedalekém Mariánském Týnci můžeme obdivovat skvost barokní gotiky z dílny Jana Blažeje Santiniho Aichela. Přes Žebnici s kostelem sv. Jakuba pokračujeme do Plas, kde se v údolí řeky Střely nachází další ze Santiniho děl, rozlehlý cisterciácký klášter s unikátním podzemním vodním systémem.
Odtud nás trasa povede severním Plzeňskem podél rozlehlého kaolínového lomu k dalšímu kostelu sv. Jakuba, do Ledců. Přes rozhlednu Krkavec směřuje k vodní nádrži Hracholusky a od ní až do bývalého hornického města Stříbra, lemovaného soustavou předválečných opevnění.

Z něj se ubírá do Kladrub, kde najdeme další kostel sv. Jakuba a také bývalý benediktinský klášter, na jehož přestavbě se podílel opět Jan Blažej Santini Aichel.
Přehlídka sedmi svatojakubských kostelů na Železné cestě se uzavírá v Hostouni. Odtud trasa pokračuje do Bělé nad Radbuzou, kde můžeme obdivovat starý kamenný most ozdobený sochami světců. Odlehlou příhraniční krajinou nás naše putování přivádí až k Parku smíření při hraničním přechodu Železná / Tillyschanz.
Praktické informace
Další informace
Průvodce v němčině k objednání na Amazonu.
Zápisky poutníků
Skupinová pouť v červenci 2012
Fotografie poutníků
Fotografie z procházení v roce 2012