Desatero poutníka
Připravili jsme pro vás deset tipů na cestu z našich zkušeností.
- Domluvte si ubytování předem. Některá ubytování fungují jen sezónně nebo na objednání.
- Mějte s sebou credencial.
- Informace na trase získáte v Turistických informačních centrech (Íčkách). Jejich kompletní přehled včetně otevírací doby najdete tady.
- Stáhněte si do chytrého telefonu aplikaci Mapy.cz. Fungují i bez připojení k internetu a obsahují mnoho praktických informací.
- Při balení na cestu si vzpomeňte na heslo „Čím lehčí batoh, tím lehčí srdce poutníka“. Podrobnosti co s sebou najdete níže v sekci Co s sebou.
- Mějte s sebou úměrné množství vody a jídla. Zjistěte si předem otevírací dobu potravin. V českých vesnicích bývají obchody otevřené jen v určitých hodinách, v zahraničí vás může překvapit odpolední siesta.
- Sledujte aktuální předpověď počasí.
- Mějte s sebou dostatek hotovosti. I přes velké pokrytí bankomaty a platebními terminály vedou úseky tras přes oblasti, kde kartou nezaplatíte.
- Respektujte sebe, své tempo i okolnosti. Nesnažte se dodržet plán za každou cenu.
- Respektujte přírodu i lidi, se kterými se potkáte.
Kdo může vyrazit
Na pouť může vyrazit skoro každý, kdo je schopen alespoň trochu chodit nebo jet na kole.
Nejčastěji na našem putování potkáváme poutníky, kteří čerstvě dovršili důchodového věku. Za dobu našich poutí jsme ale již potkali rodiče s malými dětmi, kteří jdou po malých kouscích, studenty, lidi středního věku i starce. Poměrně velké množství poutníků nikdy dříve neholdovalo turistice. Jejich první dlouhou cestou je svatojakubská pouť. Z počátku jim to jde velmi těžko a chodí krátké trasy. Pouť je pro ně spíše pokáním. Po určité době se ale většinou rozejdou a pokračují s radostí.
V naší skupině máme lidi, kteří měli před započetím poutě dílčí hendikepy jako např. nemocnou páteř. Samozřejmě je třeba vše brát s rozumem. Chodit kratší etapy, jít zvolna, nespěchat. Pouť je možno absolvovat i na invalidním vozíčku. O jedné takové pouti si můžete přečíst deník poutnice Lindy Riegrové, která spolu s přítelkyní na podzim 2012 vykonala pouť z Astorgy do Santiaga. Pokud chcete také vyrazit s nějakým handicapem, můžete se s Lindou poradit na linda.riegrova@email.cz.
Rozhovor o pouti na vozíku z časopisu Reporét z 9.2.2016
Dokladem, že pouť může prodlužovat život, je setkání s jedním mužem v květnu 2008. V okolí Puenta La Reina jsme potkali v protisměru šourajícího se starce v rozvázaných botech, s „rozčepýřeným“ batohem a taštičkou na krku, ve které byla rulička papíru. Dali jsme se s ním do řeči. Jednalo se o pána, který dostal v listopadu 2007 mrtvici a ochrnul skoro na celé tělo. Lékaři mu předpovídali měsíc života v nemocnici. Nechal si tedy sbalit batoh a vyrazil na závěr života na pouť do Santiaga. Jen se šoural nohami stále na zemi, protože nemohl nohu zvednout, šel v rozvázaných botech, protože si ochrnutými prsty nedokázal zavázat tkaničky, v batohu měl stan, protože neměl peníze na ubytovny. Každé ráno balil 2-3 hodiny a každý večer zase několik hodin rozbaloval a stavěl stan. Když jsme jej potkali, měl za sebou 6 měsíců na cestě. Napřed šel z Bilbaa do Santiaga. Tam dostal potvrzení o vykonání pouti – onu ruličku v taštičce. Pak vyrazil zpět směrem do Pyrenejí a odtud měl plán pokračovat zase domů do Bilbaa.
Co s sebou
Při balení věcí na pouť je dobré se řídit heslem „Čím lehčí batoh, tím lehčí srdce poutníka“.
V podstatě všechno vybavení lze zakoupit v nějakém outddorovém obchodě. Velmi dobré zkušenosti máme s firmou Hanibal – majitel je také poutník do Santiaga. (Nákupem přes webový portál www.hanibal.cz podpoříte náš spolek malinkou provizí za doporučení nákupu. Tyto peníze slouží k údržbě těchto stránek.)
Základem je dobrá obuv. Velmi se osvedčily lehké, ale pevné trekovky pod kotníky doplněné lehkými trekovými sandály. Kromě přechodu hor Aubrac a Pyrenejí nejsou příliš vhodné vysoké kožené pohorky. Vzhledem k tomu, že část trasy vede po rovině a často po asfaltu, dochází k otlakům Achillovy šlachy a blokování kotníků. Boty jsou to nejdůležitější z výbavy. Určitě vyražte s botami dobře rozšlápnutými. Počítejte ale stejně s tím, že pouť není výlet a dost často se puchýře uělají i těm, kteří chodí hodně a často.
Oblečení si berte co nejméně. Stačí 2 až 3 trika nebo košile, jedny dlouhé a jedny krátké kalhoty, jedna teplejší bunda např. polarka, lehká nepromokavá bunda a případně kalhoty (ideálně z materiálu Goretex Packlite), klobouček nebo kšiltovka proti slunci, 3 silné trekové ponožky, pláštěnka. Nejlepší je pláštěnka typu velbloud, která současně přikryje i batoh. Na spaní lehký spacák (velmi se osvědčil Wormpeace Viking 300 – maličký péřový). Na oddych přes den a pro nouzové spaní se hodí karimatka.
Vhodným doplňkem je lehký deštník. Často se hodí lehká svítilna, nejlépe čelovka a kapesní nůž.
S sebou je třeba dále vzít krém proti sluníčku a kalciovou nebo pantenolovou mast na záchranu, v případě že sluníčko neuhlídáte, náplasti na puchýře (udělají se skoro každému), osobní léky, malé šitíčko, provázek a kolíčky na sušení prádla, malou tubu tekutého pracího prášku, špunty do uší pro dobrý spánek na ubytovnách pro hodně lidí, mobilní telefon s nabíječkou (euro dvojvidlice), zápisník a tužku, umělohmotnou lahev na vodu nebo camelback do batohu s hadičkou, který umožňuje pít za pochodu. Především v letních měsících je spotřeba vody cestou velká.
To vše doporučujeme zabalit do lehkého batohu s kvalitním bederním pasem a dobrým zádovým systémem, který umožňuje alespoň částečné dýchání zad. Vhodnou velikostí batohu je 50-60 litrů (například Osprey Kestrel ve velikosti dle vašich zad nebo Lowe Alpine AirZone Trek+ 45:55).
Při balení batohu myslete na to, že těžké věci patří co nejblíže k zádům a spíše výš. Na dno dávejte věci lehké, například spacák. Batoh musí mít seřízený zádový systém a popruhy přesně na vaši velikost. Nechte si to ukázat v obchodě.
Některým poutníkům se osvědčily trekové hůlky, které uleví nohám, především při sestupech a výstupech. Lze je celkem úspěšně nahradit „poutnickou holí“ z dobrého klacku nalezeného u cesty.
No a nakonec se hodí také nějaké označení poutníka, podle kterého se poutníci navzájem poznávají. Použít můžete mušli hřebenatku nebo např. některou z našich nášivek a nálepek.
Inspirace vybavení na pouť z Příbramy do Santiaga lze najít na blogu Jindřicha Smítky.
Ze zkušeností ostatních
Získat další informace a inspirovat se můžete také:
- na těchto webových stránkách týkajících se svatojakubských cest,
- v knižních průvodcích,
- v dalších knihách o svatojakubském putování,
- ve filmech o svatojakubské cestě.