The Železná Way

Praha – Beroun – Mariánský Týnec – Plasy – Kladruby – Železná – 257 km

The Železná route combines picturesque views of the Berounka valley with Baroque Gothic gems from the workshop of Jan Blažej Santini Aichel. The Prague – Železná route is part of an international long-distance tourist route via Nuremberg, Geneva and Le Puy en Velay, and in the Czech Republic you can also find the designation I24.

Route map

Route description

Svaty Jan pod Skalou

The Železná Way of Saint James starts at the Basilica of St. James the Greater in downtown Prague and joins the Všeruby Way of St. James following the Vltava river all the way to Chateau Zbraslav. Members of the House of Přemysl are buried in the adjacent Church of St. James. Crossing the Berounka river on its way to Radotín, the route runs through the villages of Vonoklasy and Mořinka towards the Karlštejn Castle built by Charles IV to safeguard Czech Crown Jewels.

In Karlštejn (at the crossroads below the castle) the two routes split, and the pilgrim continues to Sv. Jan pod Skalou, a charming place where St. Ivan the Hermit lived. The way then goes to the royal town of Beroun; yet another church dedicated to St. James can be found here. From Beroun, running through the woods in the Talich Valley and along the Děd hillside, it approaches Nižbor with a chateau perched high up on a promontory. And then it goes on to Roztoky in the picturesque countryside of the Křivoklátsko nature reserve. The way zigzags through remote parts of the Berounka river valley turning into a paradise for all canoeing enthusiasts every summer until Liblín and then it is heading through Kozojedy to Kralovice.

The pilgrim can admire one of the Baroque Gothic gems by the architect Jan Blažej Santini Aichel in the nearby village of Mariánský Týnec. The route continues through Žebnice with the Church of St. James to Plasy and there is yet another Santini Aichel’s piece of art, a large Cistercian monastery with its unique underground water system. From here, it runs through the northern Pilsen region along a kaolin mine towards one more Church of St. James in Ledce.

klášter Kladruby

Passing the Krkavec lookout tower, the trail is heading towards the Hracholusky reservoir and after that to the former silver-mining town of Stříbro with a line of pre-WWII fortifications. It goes to Kladruby next, with the Church of St. James and the nearby former Benedictine monastery, again redesigned with participation of Jan Blažej Santini Aichel. The series of seven churches of St. James along the Železná Way ends in Hostouň. From there, the route continues to the town of Bělá nad Radbuzou where you can admire an old stone bridge decorated with statues of saints. Through the remote border region, it finally leads the pilgrim to the Park of Reconciliation at the Železná / Tillyschanz border crossing. 

The Prague-Železná Way, also known as the I24 hiking trail in the Czech Republic, is part of an international long-distance tourist trail passing through Nuremberg, Geneva, and Le Puy en Velay.

Practical information

Itinerary
FromTokm kmsMark
Praha Staré Město, kostel sv. Jakuba Praha, Karlův most (Křižovnické náměstí) 0,90,9not marked
Praha, Karlův most (Křižovn. náměstí)Zbraslav - nám. 14,615,5
Zbraslav - nám.Radotín 3,519,0
Radotín Vonoklasy8,727,7
VonoklasyMořinka4,632,3
Mořinka Karlštejn - hrad3,936,2
Karlštejn - hrad Svatý Jan pod Skalou7,543,7
Svatý Jan pod SkalouBeroun, žst. 4,948,6
Beroun, žst. Beroun - náměstí, kostel sv. Jakuba0,649,2
Beroun - náměstí, kostel sv. Jakuba Lísek6,755,9
Lísek Nižbor - U Lípy5,161,0
Nižbor - U Lípy Žloukovická hájovna6,667,6
Žloukovická hájovna Roztoky - most8,476,0
Roztoky - most Nezabudice4,680,6
NezabudiceSkryje9,690,2
SkryjeHradiště5,996,1
HradištěZvíkovec2,798,8
ZvíkovecChlum3,6102,4
ChlumHřešihlavy3,8106,2
HřešihlavyU Rakolusk (křížení 3 červených)1,9108,1
U Rakolusk (křížení 3 červ) Liblín5,2113,3
LiblínKozojedy (směrovka Zimohráz) 2,0115,3
Kozojedy (směrovka Zimohráz)Zimohráz - křížení se žlutou1,7117,0not marked
Zimohráz - křížení se žlutouKralovice 7,9124,9
KraloviceMariánský Týnec 1,9126,8
Mariánský TýnecRoudská myť6,6133,4
Roudská myťŽebnice, kostel sv. Jakuba 2,1135,5
Žebnice, kostel sv. Jakuba Plasy - klášter 3,7139,2
Plasy - klášter Krašovice10,2149,4
Krašovice Kokořov5,2154,6
Kokořov Ledce, kostel sv. Jakuba 5,5160,1
Ledce, kostel sv. Jakuba Krkavec - rozhledna2,4162,5
Krkavec - rozhledna Čeminy8,4170,9
ČeminyÚjezd nade Mží4,7175,6
Újezd nade Mží Pňovany7,4183,0
PňovanyVranov8,9191,9
VranovStříbro 3,4195,3
StříbroPekelský mlýn5,2200,5
Pekelský mlýn Kladruby, kostel sv. Jakuba 2,5203,0
Kladruby, kostel sv. JakubaÚhlavka, rozcestí0,9203,9
Úhlavka, rozcestí Milevo7,0210,9
MilevoProstiboř 6,3217,2
Prostiboř Darmyšl2,5219,7
Darmyšl Vidice6,2225,9
VidiceMělnice5,0230,9
MělniceHostouň, kostel sv. Jakuba 5,5236,4
Hostouň, kostel sv. JakubaÚjezd Sv. Kříže3,2239,6
Újezd Sv. KřížeBělá nad Radbuzou, rozcestí 4,8244,4
Bělá nad Radbuzou, rozcestí Karlova Huť 5,9250,3
Karlova HuťŽelezná5,7256,0
ŽeleznáŽelezná, hraniční přechod Tillyschanz CZ/D0,8256,8
     
TillyschanzSantiago de Compostela2845 

červená modrá zelená žlutá turistické značky KČT / touristic trails

cyklo silnice cyklotrasa po silnici / cycling route on paved road

Cyklo po cestě cyklotrasa po nezpevněné cestě / cycling route on unpaved road

razitko razítko / stamp

GPS data
Možnosti ubytování

It is quite a challenge to find an accommodation on this way. Let us mention at least a few facilities we can recommend:

Domek Praha - Zbraslav, u zámku When using booking.com here, you get a 10% discount. It is important to mention the discount when booking the accommodation. This will be confirmed and the amount will be sent back in 12 days.

Zvíkovec - městys, tel. +420 731 700 766 , ubytovani@zvikovec.cz, Ubytovna městyse Zvíkovec, Zvíkovec 100, 338 13 Zvíkovec

Kralovice - Sport kemp, tel. 737 753 413, info@sportkemp.wz.cz, www.sportkemp.wz.cz

Plešnice - pension U Leihsů tel. 728825469, www.pensionuleihsu.cz, Plešnice 85

Daily stages

Stage 1. Praha - Karlštejn

Etapa 1. Praha - Karlštejn

Nástupní místo: Praha - Zbraslav, kostel sv. Jakuba v areálu zámku
Cílové místo:  Karlštejn - rozcestí pod hradem

Délka:  21,0 km (29,3 km)
Výškový profil: 536 m 450 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Etapa je převážně rovinatá, s výjimkou několika prudkých stoupání nebo klesání.

Jejím výchozím bodem je kostel sv. Jakuba ve zbraslavském zámku. Po východu z areálu se na náměstí ihned napojuje na červené značení KČT, které vede přes Berounku do Radotína, kde opouští Prahu. Pokračuje poli a pak už lesy stále po červené, prochází přes Solopisky, Vonoklasy, Karlík a Mořinku, kde je na návsi k dispozici odpočinkové místo. Za ní se otevřenou krajinou s výhledem do údolí Berounky dostává do Karlštejna, celkem cca 22km.

Zdatnějším poutníkům se nabízí možnost tuto etapu prodloužit o 7,5 km až do Sv. Jana pod Skalou a využít nabídku noclehu pro veřejnost v tamějším klášteře.

Zajímavosti na trase

Zámek Zbraslav
Kostely ve Zbraslavi
Radotín - Kostel sv. Petra a Pavla 
Hrad Karlštejn


Etapa 2. Karlštejn - Nižbor

Etapa 2. Karlštejn - Nižbor

Nástupní místo: Karlštejn - rozcestí pod hradem
Cílové místo: Nižbor - U Lípy

Délka: 24,8 km
Výškový profil: 771 m 786 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Etapa vedená převážně po zpevněných lesních cestách, několik stoupání a klesání.

Druhá etapa začíná na červené na rozcestí pod hradem, pokračuje k hradní bráně a od ní se vydává mírným klesáním po lesní cestě k Dubu sedmi bratří. Příjemnou lesní cestou dochází až k fyzicky nejnáročnějšímu místu této etapy – Bubovickým vodopádům, které jsou pozorovatelné pouze po vydatnějším dešti. Těsně před nimi je třeba překonat úsek vybavený schody, částečně cesta vede i ve skále, kde jsou na pomoc k dispozici poutníkům i turistům řetězy. Za mokra může být tato část obtížněji schůdná. Po jejím překonání pokračuje po klesající lesní cestě až ke klášteru ve Sv. Janu pod Skalou. Klesání bezprostředně nad ním je příkřejší. Od kláštera je možné vystoupat mimo trasu kolem kaple Povýšení sv. Kříže na vyhlídkové místo nad klášter.

Malebnou obec Sv. Jan pod Skalou opouští za hřbitovem u rozcestníku a táhlým stoupáním po lesní cestě pokračuje k Dubu na Herinkách, odkud už cesta vede lesem a přes železniční most přichází až k železniční stanici v Berouně a dál kolem zbytků městských hradeb na náměstí ke kostelu sv. Jakuba. Od něj pokračuje přes Wagnerovo náměstí Talichovou ulicí do Talichova údolí, kde schází na lesní cestu a za mírného stoupání se dostává až pod vrchol Dědu, na němž je možné navštívit rozhlednu. U Lísku přechází na žluté značení a chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko míří do Nižboru, nad nímž se vypíná zámek, původně královský hrad.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Etapa 3. Nižbor - Nezabudice

Etapa 3. Nižbor - Nezabudice

Nástupní místo: Nižbor
Cílové místo: Nezabudice

Délka: 19,5 km
Výškový profil: 612 m 552 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

V Nižboru na rozcestí U Lípy se poutník opět vrací na červenou turistickou značku. Po příkrém výstupu k zámku se mu otevírá výhled na údolí Berounky a pak už většina této etapy vede zvlněnou krajinou křivoklátských lesů. Jediným městečkem na trase jsou Roztoky u Křivoklátu. Křivoklátsko je odlehlejší oblastí, kde může být obtížnější najít ubytování, proto je třeba v případě zájmu o nocleh s dostatečným předstihem kontaktovat vybrané zařízení a délky etap uzpůsobit podle ubytování. V úseku Beroun až Křivoklát je v dosahu také železniční trať, již lze využít pro případný přesun do místa ubytování.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Etapa 4. Nezabudice - Zvíkovec

Etapa 4. Nezabudice - Zvíkovec

Nástupní místo: Nezabudice
Cílové místo: Zvíkovec

Délka: 18,2 km
Výškový profil: 474 m 453 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Čtvrtá etapa až do Skryjí z menší či větší vzdálenosti kopíruje v protisměru tok řeky Berounky, před jmenovanou obcí řeku přes most přechází a pokračuje na pravém břehu příjemně zvlněnou zelenou křivoklátskou krajinou, která je mezi Čechy známá nejen jako vodácký ráj, ale také z povídek Oty Pavla.

Celá je vedena po červené turistické značce.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Etapa 5. Zvíkovec - Kralovice

Etapa 5. Zvíkovec - Kralovice

Nástupní místo: Zvíkovec
Cílové místo: Kralovice

Délka: 26,1 km
Výškový profil: 694 m 569 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Také tato etapa pokračuje po červené značce odlehlými končinami, u Zvíkovce křivoklátskou biosférickou rezervaci UNESCO střídá Přírodní park Horní Berounka. V Liblíně poutník přechází na modré turistické značení, které v Zimohrázi kříží žluté turistické značení, po němž dojde až do Kralovic na náměstí.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Etapa 6. Kralovice - Plasy

Etapa 6. Kralovice - Plasy

Nástupní místo: Kralovice
Cílové místo: Plasy

Délka: 14,4 km
Výškový profil: 103 m 217 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Krátká etapa nabízející prohlídku hned několika historických zajímavostí – bývalého nedávno dostavěného poutní místa Mariánská Týnice a především někdejšího cisterciáckého kláštera vybudovaného v řečišti řeky Střely na dubových pilotech. Prohlídky jsou poměrně časově náročné, proto je těmto skutečnostem uzpůsobena délka etapy. Těm, kteří o ně zájem nemají, doporučujeme spojit s etapou následující a dojít až do Ledců.

Z Kralovic etapa vychází od kostela Sv. Petra a Pavla po Manětínské ulici, na konci obce se odpojuje a nezpevněnou cestou míří k Mariánskému Týnci, u něhož se opět vrací na silnici. U Ovčích luk po dvoukilometrovém úseku opouští silnici. Na rozcestí v Roudské Myti je třeba odbočit z červené značky na žlutou, která poutníka dovede ke svatojakubskému kostelu v nedaleké vesnici Žebnice, v níž žlutou značku střídá modrá. Podél Žebnického potoka pak poutník dochází do údolí řeky Střely, kde se rozkládají Plasy.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Etapa 7. Plasy - Ledce

Etapa 7. Plasy - Ledce

Nástupní místo: Plasy
Cílové místo: Ledce

Délka: 20,9 km
Výškový profil: 299 m 258 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Z Plasů poutník pokračuje opět po červené turistické značce až do Krašovic, kde ji střídá zelená, kterou sleduje do Ledců.

V bezprostřední blízkosti trasy nedaleko Kaznějova se nachází neutěšená místa v podobě kaolínového lomu, kvůli němuž muselo být původní vytyčení trasy posunuto.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Etapa 8. Ledce - Pňovany

Etapa 8. Ledce - Pňovany

Nástupní místo: Ledce
Cílové místo: Pňovany

Délka: 22,9 km
Výškový profil: 444 m 384 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Z Ledců se poutník vydává po zelené turistické značce mírným stoupáním na vrch Krkavec (504 m. n. m.), kde se mu nabízí možnost výhledu z tamější rozhledny. Po červené značce pak pokračuje řídce osídlenou krajinou přes Čeminy, Újezd nade Mží a Hracholusky kolem stejnojmenné přehrady až do Pňovan.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Etapa 9. Pňovany - Kladruby

Etapa 9. Pňovany - Kladruby

Nástupní místo: Pňovany
Cílové místo: Kladruby

Délka: 20,1 km
Výškový profil: 379 m 392 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Během deváté etapy se vystřídá hned několik barev turistického značení: z Pňovan do Stříbra po červené, kde je zaměněno za modré a v Pekelském mlýně následně za žluté vedoucí až do Kladrub.

Tato etapa nabízí zájemcům návštěvu mnoha zajímavostí, ať už cestou nebo přímo v bývalém hornickém městě Stříbro. V jejím závěru je ještě možné mimo trasu navštívit rozsáhlý benediktinský klášter v Kladrubech.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Etapa 10. Kladruby - Hostouň

Etapa 10. Kladruby - Hostouň

Nástupní místo: Kladruby
Cílové místo: Hostouň

Délka: 33,3 km
Výškový profil: 485 m 447 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Bude doplněno.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Etapa 11. Hostouň - Železná (hranice)

Etapa 11. Hostouň - Železná (hranice)

Nástupní místo:  Hostouň
Cílové místo: Železná (hranice)

Délka: 20,7 km
Výškový profil: 341 m 277 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Bude doplněno.

Zajímavosti na trase

Bude doplněno.


Další informace

Průvodce v němčině k objednání na Amazonu.

Zápisky poutníků

Skupinová pouť v červenci 2012 

Fotografie poutníků

Fotografie z procházení v roce 2012

Olga Jankovcová 

Jan Bím 

Tomáš Jindřich