Kolem 88 klášterů ostrova Shikoku

Putování kolem japonského ostrova Shikoku patří k nejstarším dálkovým poutím na světě. Poutní trasa činí zhruba 1200 km a obchází celý ostrov po směru hodinových ručiček. Na cestě leží 88 budhistických klášterů.

Japa

V současné době jedna z mála alternativ ke svatojakubské cestě, kde putují poutníci, jsou poutní ubytovny a je tradice delší než 1000 let. Putovat se začalo již v 8 století.

Henro

Poutníci dnes konají pouť (henro) pěšky, na kole nebo autem. Klasické je pěší putování v bílém poutním obleku s typickým slamákem na hlavě. Lze vykonat celou pouť naráz (zhruba 50 dní pochodu) nebo po menších kusech. Oblíbený je první kruh 17 klášterů – 100 km, které lze pohodlně absolvovat během jednoho týdne.

Shikoku

 V říjnu 2013 obsolvoval prvních 17 klášterů Jan Bím na pouti se svojí maminkou Alenou. Překvapil je poměrně malý počet pěších poutníků. Naprostá většina japonkých poutníků koná pouť autem. Trasa pro pěší je velmi pěkně značena samolepkami, na kterých je nejčastěji červená šipka. Trasa vede převážně po asfaltu a po rovině městy a vesničkami. Občas přechází horami, kde se trasa dramaticky změní. Je do prudkých kopců s velkým převýšením. Tyto pasáže jsou dosti fyzicky náročné. Místní lidé jsou nesmírně vřelí a často dávají hlavně pěším poutníkům dárek – oběť zvaný Osetay. V klášterech poutníci obdrží razítka, které jsou v podobě krásné kaligrafie. Credenciál je v podobě krásné knihy s ručně malovanými obrázky jednotlivých klášterů. Spí se nejčastěji v soukromých malých penzionech zvaných ryokan na matraci na zemi.

Fotografie Jana Bíma

Odkazy

www.omotenashi88.net – Shikoku Henro Pilgrim and the Hospitality Network (anglicky)

www.shikokuhenrotrail.com – oficiální stránky (anglicky)

en.wikipedia.org/wiki/Shikoku_Pilgrimage – článek na wikipedii (anglicky)

wikitravel.org/en/88_Temple_Pilgrimage – stručný průvodce poutí (anglicky)

henro.free.fr – velmi detailní průvodce (anglicky, francouzsky)