Adventní dávka inspirace k putování – dokumenty volně ke zhlédnutí

Milí poutníci, v čase adventním vám přinášíme pár filmových poutnických inspirací. Petr Hirsch je v poutních kruzích známým poutníkem a ve spolupráci s režisérkou Evou Toulovou a kameramanem Tomášem Lénárdem spolupracoval na vzniku několika dokumentů, které se věnují poutnické tématice. A tak máme velkou radost, že vám v čase adventu až do konce letošního roku můžeme přinést jejich dokumenty. Konkrétně se jedná o Camino na kolečkách, dále dokument Pěšky bez hranic a poté první dva díly pod názvem Pěšky hezky česky, které představují Svatojakubskou a Cyrilometodějskou cestu. Neváhejte a pojďte se spolu s námi inspirovat pro blížící se poutnickou sezónu.

Camino na kolečkách (2017)

Dokument Camino na kolečkách vznikl na více než šest set kilometrů dlouhé Svatojakubské poutní stezce, kterou podnikl Jan Dušek se svými přáteli a filmovým týmem. Háček byl v tom, že Honza má už tak odvážnou výpravu ztíženou o invalidní vozík. Jan Dušek je dobrodruh s progresivní formou roztroušené sklerózy. Na svém invalidním vozíku se rozhodl pokořit Svatojakubskou pouť hned z několika důvodů. Sám pro sebe vyráží s prosbou o zpomalení průběhu nemoci. Všem ostatním chce ale hlavně ukázat, že na kolečkách život nekončí a i v těžké životní situaci je možné si splnit své sny a cíle. A jak to celé dopadlo?

Pěšky bez hranic (2020)

Tereza má v životě všechno, co si kdy přála – manžela, zdravou dceru a práci, která jí naplňuje. Přesto se nedokáže zbavit pocitu, že jí v životě něco chybí. Rozhodne se proto vyjít ze své komfortní zóny a díky sázce se ocitá na pouti na Velehrad. Pěšky, jen s batohem na zádech poznává, co vlastně moderní poutnictví obnáší. Vystavená nepříznivým podmínkám počasí, ročních období únavě a vyčerpání se navrací k původním hodnotám a nalezení něčeho dávno ztraceného.

Pěšky hezky česky (2021)

Pěšky hezky česky je dokumentárním cyklem o putování po tuzemských cestách s cílem poukázat na krásy a historický kontext poutnictví v rámci ČR. Jednotlivé díly jsou tématicky zaměřené na Cyrolometodějské a Svatojakubské cesty, které jsou doplněny rozhovory s poutníky jakožto hlavními protagonisty dokumentů. Spolu s nimi se na cestu vydal i štáb, proto mohou diváci zhlédnout a inspirovat se autentickými záběry z putování po českých krajinách.

Všechny dokumenty budou volně ke zhlédnutí do konce roku 2021.

Podpořit naši spolkovou činnost můžete například přes Darujme.

Nákupem u Hanibal.cz nebo Alza.cz podpoříte provoz tohoto webu.