Alternativa Praha Jinonice – Dobřichovice – Dobříš

Alternativní cesta přes údolí mlýnů a poutní místo Skalka

Z Prahy se dá jít po Všerubské do Santiaga mnohem hlouběji z města po značené cestě a také přímočařejší cestou, než je ta přes Karlštejn. Nevýhody této cesty jsou dvě: jednak na kraji Prahy za Slivencem musí poutník jít neutěšenou krajinou přes dálnici Pražského okruhu a pak cca 2 km v blízkosti ohromující elektrorozvodny, a pak úplně vynechává hrad Karlštejn. Místo toho je mu odměnou cesta podél mlýnů a kolem krásné Skalky na Mníškem pod Brdy!

Cesta vychází z metra B Jinonice po žluté jižně směrem do Prokopského údolí, kde po 3km se na rozcestí Prokopské údolí přechází na modrou a putuje se dalších 3,5km do Slivence. Ve Slivenci jsou 3 dobré restaurace, ze kterých doporučuji si vybrat a dát si alespoň něco menšího, protože pak po cestě dalších 9km po červené narazíte dva mlýny – Maškův, Kalinův a další tři menší, většinou polorozbořené. Tento „odchod“ z Prahy ale stojí za to, od Maškova mlýna až do Chotče se jde klidným údolím. Z Chotče se jde 2km po zelené po silnici, každopádně s krásným výhledem na dvouvěžový chotečský kostelík na vesnicí a pak s parádním výhledem na údolí Berounky i na Cukrák. Silnici se dá vyhnout, když uhnete už u Kalinova mlýna na modrou, kde se jde pěšinou, tedy cestou v zimě dost mokrou, a kolem místní hospůdky dojdete vesnicí až k zelené ke kostelu.Po příchodu do Třebotova se jde 3,5km po modré do Vonoklas, pro změnu přes romantický Trousílkův mlýn. ve Vonoklasech se kříží naše cesta s I24 do Karlštejna. Na konci obce je hospůdka s jednoduchým jídlem a cesta nás už pak jen vede postupně dolů 4,5km po zelené přes Karlík do Dobřichovic, kde doporučuji po 25,5km přespat, např. v místním kempu nebo penzionu.

Další cesta z Dobřichovic do Dobříše jde od železniční stanice přímo do Brd po modré 4km až na rozcestí Na Šraňku, kde se napojuje na páteřní červenou značku Brd, která 3,5km dochází na krásně upravené poutní místo Skalka s poustevnou, a také v letních měsících s občerstvením – letní zahrádkou, dále po červené se jde 3km na rozcestí Na rovinách, kde se přechází na žlutou značku, kdy dalších 6,5km vede přes Kytín s výbornou Kovárnou pro radost s domácími koláči do Voznice. Posledních 6km po modré se jde rovinatým terénem, přichodem kolem hřbitova a rukavičářských závodů na náměstí Dobříše. Tato „zkratka“ měří celkem 23km a je o několik km kratší než příchod do Dobříše od Karlštejna.

Bueno Camino!

Tomáš Jindřich