Jihočeská Etapa 9

Etapa 9. Frymburk – Dolní Hraničná

Nástupní místo: Frymburk – náměstí
Cílové místo: Hraniční přechod Dolní Hraničná CZ / AT

Délka: 15,6 km
Výškový profil: 310 m 307 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Kopcovitá etapa s nejvyšším místem na svatojakubských trasách v ČR ve Svatém Tomáši není překvapivě tak náročná, neboť nástupní místo ve Frymburku se nachází přes 700m vysoko. Mezi Svatým Tomášem a hranicí vede etapa mírným terénem v lesích.

Tento úsek má dvě úskalí:
Za prvé přívoz do Frýdavy je v provozu od dubna do listopadu. Mimo tyto měsíce je potřeba Lipno obejít, tedy z 16 km cesty je rázem 31 km (po zelené do Lipna nad Vltavou a po modré na rozcestí U Překopané hráze a pak po červené na Uhliště, kde se připojíme na vyznačenou trasu). Za druhé pro ty z nás, kteří se rozhodli putovat pouze po ČR, z Dolní Hraničné není zcela snadné cesty zpět do civilizace. V zásadě je třeba se vrátit do Frymburku (tedy celkem 34 km) nebo doputovat do Horní Plané (celkem cca 40 km). 

Když se však zdárně přeplavíme do Frýdavy, je tu pro nás přichystáno žluté značení, které nás dovede na rozcestí Uhliště a odtud dál lesem po červené. Mezi šumavskými kopci se schovává horská vesnice Svatý Tomáš s poutní kaplí Božího těla a poutnickou budkou na zadní straně informační cedule. Nedaleko trasy pak ležící zřícenina našeho nejvýše položeného hradu Vítkův Kámen. Po červené a následně žluté značce  klesáme skrze lesy přes rozcestí Růžová cesta až k Schwarzenberskému kanálu na rozcestí U Korandy. Zbylá část Jihočeské trasy vede odlehlými lesy a loukami po modré až na hraniční přechod Dolní Hraničná a dále směrem na Passau (Pasov) a Santiago.

Zajímavosti na trase

Svatý Tomáš – poutní kaple Božího Těla
 Vítkův Kámen – zřícenina hradu