Jihočeská Etapa 9

Etapa 9. Frymburk – Dolní Hraničná

Nástupní místo: Frymburk – náměstí
Cílové místo: Hraniční přechod Dolní Hraničná CZ / AT

Délka: 15,6 km
Výškový profil: 310 m 307 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Kopcovitá etapa s nejvyšším místem na svatojakubských trasách v ČR ve Svatém Tomáši není překvapivě tak náročná, neboť nástupní místo ve Frymburku se nachází přes 700m vysoko. Mezi Svatým Tomášem a hranicí vede etapa mírným terénem v lesích.

Tento úsek má dvě úskalí:
Za prvé přívoz do Frýdavy je v provozu od dubna do listopadu. Mimo tyto měsíce je potřeba Lipno obejít, tedy z 16 km cesty je rázem 31 km (po zelené do Lipna nad Vltavou a po modré na rozcestí U Překopané hráze a pak po červené na Uhliště, kde se připojíme na vyznačenou trasu). Za druhé pro poutníky, kteří se rozhodli putovat pouze po ČR, z Dolní Hraničné není zcela snadné cesty zpět do civilizace, v zásadě je třeba se vrátit do Frymburku (tedy celkem 34 km) nebo doputovat do Horní Plané (celkem cca 40 km). 

Když se však zdárně přeplavíte do Frýdavy, je tu přichystáno pro kroky poutníkovy žluté značení, které dovede na rozcestí Uhliště a odtud dál lesem po žluté. Mezi šumavskými kopci se schovává horská vesnice Svatý Tomáš s poutní kaplí Božího těla a nedaleko ležící zřícenina našeho nejvýše položeného hradu Vítkův Kámen. Po červené a následně žluté značce se klesá skrze lesy přes rozcestí Růžová cesta až k Schwarzenberskému kanálu na rozcestí U Korandy. Zbylá část Jihočeské trasy vede odlehlými lesy a loukami po modré až na hraniční přechod Dolní Hraničná a dále směrem na Passau (Pasov) a Santiago.

Zajímavosti na trase

Poutní kaple Božího Těla
Zřícenina hradu Vitkův Kámen