Jubilejní svatojakubský rok

Vzhledem k tomu, že v tomto roce, s prodloužením až do konce roku 2022, se koná jubilejní Svatojakubský rok, dovolte nám, abychom na této stránce postupně informovali o některých zajímavostech, které se vztahují k této Cestě, a také o praktických doporučeních a novinkách.

Maják pro poutníky

Vždy, když nastane takzvaný jubilejní Svatojakubský rok, rozsvítí se lucerna na věži Torre del Reloj (Věž s hodinami), která se tak přemění v pomyslný maják pro všechny poutníky, jejichž metou je hrob svatého Jakuba v katedrále. Nejinak je tomu i v letošním roce. Brána odpuštění v katedrále v Santiagu de Compostela byla otevřena o půlnoci 31. prosince 2020, a tím i rozsvíceno světlo na jedné z jejích věží.

Lucerna pochází z doby barokní přestavby věže, přesněji z roku 1680, a jejím autorem je architekt Domingo de Andrade. Dnešní světlo je však vybaveno moderní ledkovou technologií a obsahuje dvě světla s rozsahem 180 stupňů umístěná ve věžní lucerně, s dosahem několika kilometrů. Ledkové světlo vydává teplé barvy podobné plamenům, aby co nejvíce připomínalo dřívější tradici svící zapálených ve věži.

Nové centrum péče o poutníky

Od poloviny února 2021 je otevřeno v Santiagu de Compostela  nové centrum pro poutníky. Nachází se ve starém azylovém domě v ulici Rúa de Carretas  s přístupem také z ulice Domingo García Sabell.  Zatím kancelář, která se stará o poutníky, funguje pouze v omezených prostorech, ale od letošních velikonoc budou pro poutníky otevřeny další prostory. Jde o bývalý azylový dům patřící arcibiskupství, o rozloze 1500 m2, a kromě poskytování informací a vydávání listin zvaných Compostela (potvrzení o vykonání cesty), zde bude také prostor pro odpočinek pro poutníky, knihovna a okumentační centrum. Kromě toho zde budou prostory i pro setkávání dobrovolníků, kteří pomáhají udržovat Cestu a starají se o poutníky, dále pak poštovní služby a Renfe (vlakové spojení), které již dnes umožnují zasílat zavazadla na jakékoliv místo na Cestě, zajišťovat spojení, aj. Budova je také propojena s krásnou zahradou.

Španělská centrála pro cestovní ruch Turespaña