Krátké ohlédnutí za benefičním putováním do Moravské Nové Vsi

Naše skupinka s nevidomou Hankou se setkala navečer počtu 10 poutníků v sokolovně ve Frýdku a druhý den ráno v neděli 17. 7. jsme dostali požehnání od p. faráře Rylka v kostele sv. Jakuba, pro změnu v druhé části města, Místku. Odtud jsme vyrazili převážně jižním směrem přes Palkovické Hůrky, Frenštát, podhůřím Beskyd přes Rožnov, Vsetín a Jasennou, abychom přes Janův Hrad ve Vizovických vrších putovali maximálně v 15 členné skupince do Luhačovic a ulevili si lázeňskou pohodou i nadstandardním noclehem. Velké vedro nám dotud zmirňovaly hluboké lesy místních vrchů, spousta humorných situací odlehčovaných Hankou anebo také koupání v Luhačovické nádrži, o něco horší to bylo už v nížině kolem Uherského Hradiště, kde se 21. července prohodili průvodci Tomáš s Petrem.

Z důvodů vysokých teplot a různého churavění se poutnická skupinka zredukovala na 7 poutníků, kteří pokračovali z Uherského Hradiště na závěrečné 2,5 dne putování údolím řeky Moravy. Tento kraj je díky své rovinatosti spíše vhodný pro cyklotoulky, ale i poutník zde pár krásných míst navštíví. Kroky nás vedly přes Uherský Ostroh do Strážnice a další den jsme navštívili Skalici, vyhlášenou místními trdelníky, které jsme také ochutnali. Poslední noc nás čekala v hřebčíně v Kopčanech, kde jsme se od místního správce dozvěděli zajímavosti z chovu císařských koní z dob Marie Terezie.

Putování jsme zakončili v neděli 24. července, kdy jsme se připojili k slavení poutní mše v kostele sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi. Díky tomu, že se ještě pár poutníků připojilo, doputovalo nás celkem 11 poutníků. Děkujeme místním, panu faráři za vřelé přijetí. Petr Hirsch, jménem spolku a jménem poutníků, po mši svaté poděkoval a předal výtěžek 16 000 Kč pana faráři, jako drobnou podporu na obnovu kostela sv. Jakuba, který byl poničen tornádem z minulého roku.

Překvapilo nás, jak je obec po roce a měsíci od řádění ničivého tornáda, hezky opravená. Téměř všechyn důležité budovy mají již svůj nový kabát. Na opravu čeká ještě obecní úřad a pár domů. Pravda, vzrostlé stromy na návsi ještě nějaký ten rok nenajdeme, ale věříme, že za pár let místní budou na ničivé tornádo vzpomínat, jako na něco velmi vzdáleného. Pravdou je, že domy se opraví, ale lidské životy a třeba strachy dětí, když se zvedne větší vítr, se bude napravovat pomaleji a po delší dobu.

Přejeme nejenom Moravské Nové Vsi, vytrvalost v postupné obnově života v obci a aby se jim podobné přírodní katastrofy vyhýbali.

https://fb.watch/eJT6vHOy_X/ – video ze slavnostní mše v kostele sv. Jakuba

Farnost a obnovu kostela je možné podpořit i přímo, převodem na účet, informace najdete zde: https://www.farnostmnves.cz/kontakt/

Celkem poutníci ušli přes 200 km, celou trasu absolvovali 4 poutníci, z toho 2 ji skutečně ušli celou. S ohledem na náročné podmínky, kopcovitý terén a vysoké teploty nebyla ostuda využít k přiblížení i hromadné dopravy. Na jedné z tras poutníky čekalo převýšení až 900 m.