Moravskoslezská Etapa 10. Křtiny – Brno

Etapa 10. Křtiny – Brno

Nástupní místo: Křtiny – bus
Cílové místo:  Brno, Staré Město – kostel sv. Jakuba Staršího

Délka:  19.2km
Výškový profil: 150 m 338 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Spíše jednoduchá etapa, která většinu trasy klesá do centra Brna. Až do města vede většinou lesnatým terénem, v Brně podél řeky Svitavy. Občerstvení v Bílovicích, Brně Maloměřicích a dalších čtvrtích Brna.

Začátek této etapy, poutní místo ve Křtinách, kostel Jména Panny Marie aspiruje svou fotogeničností na nejkrásnější chrámovou stavbu v lesích. Když odkráčíme po trase cca 6 kilometrů za poslední vrch před Brnem, ocitneme se uprostřed lesa u arboreta Řícmanice, umístěného mírně vpravo od naší cesty., Arboretum vyniká krásou především cizokrajných jehličnanů, které tu svým velkorysým umístěním dosahují plných tvarů.

Jediná větší obec mezi Křtinami a Brnem jsou Bílovice s  kostelem sv. Cyrila a Metoděje, neobvykle zdobeným dvojitě cihlami a kamenem.  Dvojosa řeky a dálkové železnice vedoucí touto obcí nasměruje naše kroky neochvějně na Brno. Za krátkou odbočku stojí nedaleko v lese skrytý Liduščin památník, který odkazuje na příhodu 17měsíčního batolete, zachráněného spisovatelem Těsnohlídkem při jeho sháňce po vánočním stromku. Ten spojil svou aktivitu s nečekaným dobrým skutkem a v nejbližších letech po 1. světové válce se přičinil nejen o přijetí západoevropského zvyku zdobení stromů na náměstích i u nás, ale hlavně zavedl sbírky pro ohrožené děti v době Adventu. Tento zvyk, později osvojený všemi českými městy, rozvinul prvně v centru Brna. A právě tam směřují naše kroky podél řeky Svitavy, s možnou odbočkou k vile Tugendhat chráněné UNESCEM, až ke kostelu sv. Jakuba Staršího poblíž centrálního náměstí Svobody. Z mnoha pamětihodností největšího moravského města stojí za vyzdvihnutí hrad Špilberk, katedrála sv. Petra a Pavla anebo Stará radnice s brněnským drakem a kolem.

Zajímavosti na trase

Řícmanice – arboretum Řícmanice
Bílovice nad Svitavou – kostel sv. Cyrila a Metoděje
Brno Černá Pole – vila Tugendhat
Brno Staré Město – kostel sv. Jakuba Staršího, katedrála sv. Petra a Pavla, hrad Špilberk aj.