Moravskoslezská Etapa 12. Židlochovice – Dolní Věstonice

Etapa 12. Židlochovice – Dolní Věstonice

Nástupní místo: Židlochovice – bus
Cílové místo:  Dolní Věstonice – bus

Délka:  24,4km
Výškový profil: 202 m 218 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

V této etapě se zdá být nejnáročnějším stoupání u Uherčic, většinu z nás však nejvíce potrápí 2 kilometry dlouhého pochodování podél hlavní silnice přes vodní nádrž v úplném závěru. Občerstvení po cestě ve všech obcích.

Tato etapa vedoucí přes řadu jihomoravských vesniček skýtá mimořádnou přehlídku pestré církevní architektury, takřka všech tradičních slohů. V Židlochovicích je vzorným příkladem dynamického baroka kostel Povýšení Sv. Kříže podle návrhu císařského architekta Johanna Lucase von Hildebrandta. Poutní cesta se vine jihovýchodním směrem až k Nosislavi, kde nás ohromí fortifikovaný kostel sv. Jakuba Staršího na návrší, původně dobře opevněný s baštou, bránou a padacím mostem. Tento původně gotický kostel je unikátní ve smyslu jednoho z mála dokladů sakrální fortifikační architektury na Moravě.  Přesto že jde o průměrně velkou vesnici, nachází se tu ještě novogotický trojlodní evangelický kostel, postavený podle návrhu Františka Schmoranze. O pár kilometrů dál dojdeme do Velkých Němčic se strohým raně barokním kostelem sv. Václava a Víta. Poznáme nejen podle vinného lisu, stojícího uprostřed obce, že jsme došli do vinařského kraje. Poslední stovky metrů podél meandrů řeky Svratky dovedou naše kroky do Uherčic, kterým kraluje cihlový novogotický kostel sv. Jana Křtitele.

Po překročení zaoblených Uherčických starých hor klesáme  do Popic s kostelem sv. Ondřeje se vzácně řešenou věží do cibulového tvaru. Ještě před Popicemi je možné si cca 300 metrů poodejít vlevo od trasy na křížovou cestu ve viniční trati jménem Svidrunk z roku 2020. K nádrži Nové Mlýny zvolna klesáme podél menších vinohradů do Strachotína, slavného vinařskými sklípky, kde si u gotického kostela můžeme odpočinout na lavičce u gotického kostela. Následuje více jak 2 kilometry dlouhý úsek podél hlavní silnice přes vodní nádrž, po němž se přiblížíme k masivu Pálavy. Na jižní straně nádrže v Dolních Věstonicích se můžeme obohatit venkovní expozicí vykopávek Vysoká zahrada nebo obdivovat kostel sv. Michala s čistě bílou gotickorenesanční věží. Toto cílové místo nabízí řadu služeb v tomto atraktivním regionu Pálavy.

Zajímavosti na trase

Nosislav – fortifikovaný kostel sv. Jakuba Staršího
Velké Němčice – kostel sv. Václava, zámek, vinný lis
Dolní Věstonice – kostel sv. Michala, expozice vykopávek