Moravskoslezská Etapa 13. Dolní Věstonice – Mikulov

Etapa 13. Dolní Věstonice – Mikulov

Nástupní místo: Dolní Věstonice – bus
Cílové místo:  Mikulov cyklistický hraniční přechod CZ/A

Délka:  16,3km
Výškový profil: 467 m 437 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Náročnější etapa na převýšení, především v prvních 3 kilometrech překonávání Pálavského masivu; jinak nenáročná na českém území. Občerstvení po cestě v Klentnici a Mikulově.

Poslední doporučená etapa na této trase má v její úvodní části nezvykle sportovní charakter s prudkým stoupáním, kdy během 3,5 km překonáme 350 výškových metrů. Tento náročný výstup na masiv Pálavy je však odměněn mimořádným výhledem z ptačí perspektivy na vinařskou vesnici Pavlov se souborem domů se zdobenými štíty, jimž vévodí výrazně bílá věž kostela. Na stejném místě dává tato cesta vychutnat romantiku zříceniny hradu Děvičky. Po hřebeni masivu Pálavských vrchů  procházíme kolem jejího nejvyššího vrcholu Děvín  vysokého 550m. V krajině mohutných vápencových bradel můžeme pozorovat chráněné rostliny a živočichy. Odtud zvolna klesáme přes prameniště v Soutěsce do obce Klentnice. Tu z pravé strany červená turistická trasa obchází přes zříceninu Sirotčí hrádek s elegantní věží na jedné ze skal. Krátký ostrý výstup na Tabulovou horu je odměněn překrásnými výhledy. Můžeme přenocovat v bývalém lomu, kde funguje jediné povolené tábořiště v Chráněné krajinné oblasti Pálava. Rovinatějším úsekem se  trasa přiblíží kolem Kočičí skály do Mikulova ke geoparku Turold s expozicí hornin a také ke zpřístupněné jeskyni Na Turoldu, s největším zimovištěm netopýrů v ČR.

Na začátku zástavby v Mikulově se odpojuje od červeného značení prudce stoupající žlutá odbočka Svatojakubské cesty na Svatý Kopeček nad městem. Námaha však bude dobře odměněna nejen posezením ve svatyni nebo u ní, ale také báječným výhledem na město a do širé krajiny CHKO Pálavy a rakouského Weinviertelu. Při prudkém sestupu po modré značce přes Olivetskou horu oceníme průhledy na Mikulov s jeho zámkem, starobylým městem a Dietrichšteinskou hrobkou. Na hranici s Rakouskem od rozcestníku Mikulov náměstí putujeme opět po červené turistické značce ulicí Republikánské obrany a pak pohodlně polní cestou. Přímo na státní hranici stojí svatojakubský informační panel ukazující směřování trasy až po Poysdorf (15 km). O rakouské části cesty do Poysdorfu a dál najdete bližší informace tady.

Zajímavosti na trase

Děvičky – zřícenina hradu na masivu Pálava
Klentnice – Sirotčí hrádek
Mikulov – zámek, Svatý kopeček, Dietrichšteinská hrobka