Moravskoslezská Etapa 2. Opava – Podhradí

Etapa 2. Opava – Podhradí

Nástupní místo: Opava, Horní náměstí
Cílové místo:  Podhradí – bus

Délka:  25,8km
Výškový profil: 392 m 296 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Tato etapa může budit respekt množstvím nastoupaných metrů, jsou však rozprostřeny do celé délky a jediné strmější stoupání se nachází za Hradcem nad Moravicí. Je to tedy vcelku rovinatá etapa, většinou ve stínu stromů. Občerstvení najdeme v Hradci nad Moravicí a v Žimrovicích, v druhé polovině etapy doporučujeme vzít vlastní s sebou.

Prvních 8 kilometrů je třeba dávat více pozor na značení cesty, neboť z centra Opavy se jde podle mušlí, od nádraží Opava východ podle turistické žluté na okraj města do Kylešovic a odtud po cyklotrase č. 551 až k mostu v Hradci nad Moravicí, kde začíná souvislé značení KČT. Odměnou za tuto zvýšenou pozornost nám bude uklidňující ševel řeky Moravice, od níž se odkloníme jen v Hradci nad Moravicí na stráň ke kostelu sv. Jakuba Staršího. 

Největší perlou tohoto města je jeho cihlově červený novogotický zámek Hradec nad Moravicí, který hostil skladatele L. Van Beethovena a F. Liszta. Dodnes se tu na jejich počest pořádá hudební festival. Tento zámek přiléhá k mnohem staršímu bílému zámku, který stojí na základech středověkého obranného hradu. Po prohlídce těchto zámku nás cesta zas svede do hustých lesů podél obtížně splavné řeky Moravice, kterou v nejživelnějších úsecích obohatil na konci 19. století o splavný kanál, zvaný Weishuhnův, podnikavý průmyslník Carl Weisshuhn, původem z Pruska. Tím se doposud opomíjený region stal významným dodavatelem dřeva pro různé stavby a otop, a také pro speciální krabice pro doutníky až do daleké Vídně. Největší dojem však v tomto kraji zanechá zurčení řeky s mnoha peřejemi, které doprovází naše kroky od Žimrovic až do Podhradí, kraje bez  lidských obydlí.

Zajímavosti na trase

Hradec nad Moravicí – kostel sv. Jakuba Staršího, novogotický zámek, bílý zámek
Weisshuhnův kanál průmyslník Carl Weisshuhn se postaral o výstavbu 3km dlouhého kanálu podél řeky Moravice. Také zvelebil řadu silnic v kraji a svým návrhem předestřel pozdější výstavbu Kružberské nádrže, technický skvost následné etapy.
Vikštejn – zřícenina hradu