Moravskoslezská Etapa 3. Podhradí – Budišov nad Budišovkou

Etapa 3. Podhradí – Budišov nad Budišovkou

Nástupní místo: Podhradí – bus
Cílové místo:  Budišov nad Budišovkou, náměstí

Délka:  22,5km
Výškový profil: 449 m 299 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Náročná etapa, především v úseku Podhradí až Zálužné, kde je cesta úzká a velmi svažitá. Jestli Vás trápí nohy, DOPORUČUJEME z Podhradí do Zálužného vyrazit raději po cyklotrase č.551. Za Jánskými koupelemi už je profil cesty  jednodušší, do cíle se průběžně stoupá. Občerstvení je po cestě k dispozici v Kružberku.

V této etapě už naplno vstupujeme do širšího masivu Nízkého Jeseníku, který se v blízkosti toku Moravice nazývá Vítkovská vrchovina. Záhy po opuštění osady Podhradí je to znát v náročnějších profilech cesty ve stráních, nejednou vysoko nad řekou. Místy skalnatý terén přitom čas od času podél trasy ukazuje svými zavřenými vrátky ve skalách, že se tu na různých místo těžil kámen. Je to černá břidlice, v našich zemích známá z Českého Krasu a především odsud, z Nízkého Jeseníku. Po příchodu do Zálužného doporučujeme zájemcům o důlní díla navštívit po předchozím objednání Raabovu štolu cca půl kilometru od cesty. Fanoušci malých poutních míst si zase přijdou na své na kopci za Zálužným, v lese se skrývá kaplička 14 svatých pomocníků v nouzi.

Po sestoupení k řece u Jánských koupelí si můžeme představovat, jak po celé 20. století prosperovaly dnes opuštěné lázně. Po cestě do Budišova zaujme naši pozornost letovisko Kružberk pod stejnojmennou přehradou, odkud se dá pohodlně jít do cíle dvěma směry; po turistické přes Svatoňovice anebo po cyklotrase č.6144. V cíli etapy můžeme navštívit muzeum v městečku Budišov nad Budišovkou, které se pasovalo do role průvodce po historii těžby nejen svou sbírkou k břidlici, ale také noblesně černou břidlicovou střešní krytinou na radnici.

Zajímavosti na trase

Zálužná – Raabova štola
Staré Těchanovice – kaple 14 svatých pomocníků
Jánské koupele– bývalé lázeňské centrum
Kružberk – přehradní nádrž, zřícenina hradu
Budišov nad Budišovkou – radnice s břidlicovou střechou, muzeum břidlice