Moravskoslezská Etapa 7. Náměšť na Hané – Stražisko

Etapa 7. Náměšť na Hané – Stražisko

Nástupní místo: Náměšť na Hané – zámek
Cílové místo:  Stražisko – železniční stanice

Délka:  13,7km
Výškový profil: 331 m 266 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Cesta z Náměště, městečka položeného na rozhraní hanácké nížiny a Drahanské vrchoviny, vede místními lesy a je povětšinou mírná. Občerstvení po cestě v Přemyslovicích.

Tato krátká etapa je z poutnického pohledu kompletně ucelená od náměšťského zámku až po příchod k poutnímu kostelíku sv. Andělů strážných ve Stražisku, včetně zrekonstruované křížové cesty. Navíc se v jejím průběhu nabízí malá odbočka nejen k zámku v Přemyslovicích, ale také k Přemyslovickému větrnému mlýnu poblíž rozcestníku Přemyslovice – bus. Výstavba těchto mlýnů holandského typu tu měla své opodstatnění, neboť na Drahanské vrchovině, oblasti s velmi oblými kopci vhodnými k jejich obydlení, vítr duje odjakživa více než v nížinách. V blízkosti poutní cesty Drahanskou vrchovinou jsou hned 3 takové mlýny.

Pro zdatnější poutníky se vyplatí udělat si mimo značenou trasu větší odbočku do Čech pod Kosířem se zámkem a zahradou, která byla předlohou šlechtici Sylva Tarouccovi k velkorysému pojetí Průhonického parku u Prahy. V samotném cíli etapy ve Stražisku stojí za zmínku kromě kostelíku i ve stráni umístěná vila Otto Wichterleho s nezaměnitelným nádechem Středomoří.

Zajímavosti na trase

Přemyslovice – zámek, větrný mlýn
Stražisko – kostel sv. Andělů strážných