Moravskoslezská Etapa 8. Stražisko – Sloup

Etapa 8. Stražisko – Sloup

Nástupní místo: Stražisko – železniční stanice
Cílové místo:  Sloup – bus

Délka:  28,1km
Výškový profil: 523 m 382 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Profil trasy je náročnější jen do Malého Hradiska, pak už je stoupání na nejvýše položené místo celé trasy U Skal jen mírné. Doporučujeme uzavřené boty po deštích i v létě. Občerstvení po cestě v Malém Hradisku, Protivanově, Suchém a ve Žďárné.

Znamením tohoto úseku trasy napříč Moravou je střídání otevřených plání a hlubokých lesů. Hned na startu ve Stražisku, kde v letní sezóně poblíž potoka Romže je k dispozici vesnické koupaliště, se při východu z obce pořádně zahřejeme při stoupání směrem k Suchdolu. Odtud po rychlém sestupu k Brodeckému potoku v lese zamíříme k mnohem prudšímu, leč krátkému výstupu na kopeček směrem k Seči. Průchodem touto táhlou obcí rychle ztratíme nastoupané metry k potoku Hloučela, jehož rovinu po několik kilometrů neopustíme, pouze pokud nás zaujme ve východní stráni od cesty partyzánský bunkr z 2. světové války. Zde pozor na obuv v létě, hluboký les drží cestu podél potoka podmáčenou i v teplých letních dnech. Když se vydrápeme z lesa do Malého Hradiska, můžeme si být jisti, že až do cíle v Sloupu nás v létě bude  víc trápit vyprahlé hrdlo než měkký terén.,

Za půlkou etapy stojí za přestávku městys Protivanov s možností noclehu. Letovisko Suchý za nejvyšším místem trasy 700 metrů vysoko v Drahanské vrchovině je krom svého zázemí známé Sušským rybníkem vhodným ke koupání.  Odtud zvolna opouštíme Drahanskou vrchovinu, za obcí Žďárná nejprve mírným a před obcí Sloup velmi prudkým sestupem, který nám dopřeje nezvyklý výhled takřka z ptačí perspektivy k poutní barokní bazilice Panny Marie přímo v centru obce.

Zajímavosti na trase

Protivanov – kostel narození Panny Marie
Suchý – rekreační místo Sušský rybník
Ždárná – kostel sv. Bartoloměje
Sloup – poutní kostel Panny Marie bolestné