Ohlédnutí za sázecí pouti v Dlažově 21. a 22. října 2023

O víkendu jsme si užili pohodovou pouť z Klatov do Kdyně, která nám účastníkům, 4 češi a 4 němci a v neděli patron Jarda, dost dobila baterky. Podobný pocit jsme měli i z místních, kteří se nakonec v pěkném počtu sázecí akce zúčastnili. Nejprv jsme vyrazili všichni z klatovského nádraží do Bezděkova, kde nám Lída zahrála na varhany koncert, poutníci do poslední chvíle o ničem nevěděli…
Poté jsme vyrazili do Dlažova přes Vítanou a Soustov, pojedli jsme řízky s bramborovým salátem od paní starostky Tomanové a nepohrdli jsme jejím vynikajícím perníkem. Od té chvíle si toho sice moc nepamatuji, ale sázeli jsme stromy do nedělního dopoledne s přestávkou na bálu ke 100.výročí Sokola v Dlažově a také nějakým tím spánkem v noblesní mateřské školce. 
Se samotnou výsadbou za skoroletního počasí dost pomohli myslivci, kteří vysadili od Dlažova směrem na Novou Vísku 30 stromků, zbylou polovinu z jabloní, hrušní a třešní jsme sázeli společně ještě s jednou rodinou mezi Novou Vískou a Nevděkem. Bylo velkou výhrou, že ďoury nám předhrábnul bagřík v té sahaře v druhé půlce října. Doslova nohy k dílu přiložila i nevidomá Hanka. V neděli byla ještě „dočesná“ v podobě 3 výsadeb hrušní v Soustově za pomoci krumpáče (takové sucho je normální snad jen uprostřed léta), poblíž stavení spřátelené ředitelky místní MŠ Petry Šlajchové. Dobrovolní hasiči nezůstali pozadu se zálivkou stromů.


V nedělním poledni nemohlo chybět posezení a poležení na poetických výhledech v Modlíně a Branišově a tradá předat poutní knihu v Kdyni a domů. Povedená taškařice, už se těším, co s Václavem Větvičkou vybereme pro příště.


Fotografie: Dlažovské sázení napříč národy v říjnu 2023 – tomjin – album na Rajčeti (idnes.cz)

opatrujte se, skládejte básně a mějte se prostě dobře 🙂

Tomáš