Orlickými horami do Králík

Orlické hory, malebný kout našeho pohraničí, zelené kopce protínají bystré říčky, kraj přímo stvořený pro toulání přírodou, pro cesty k lidem, kteří tu žijí a především k sám sobě. Naši pouť začneme v Deštné, která je spíše známá jako zimní středisko lyžování, ale i tato obec má své poutní místo.

Interiér kostela Deštné

Nejdříve po příjezdu vás zaujme barokní kostel sv. Marie Magdaleny od proslulého stavitele J. B. Santiniho – Aichla z roku 1716-26, ale poutní místo je za Jiráskovou chatou, na kopečku zvaném Dříž, a vzniklo na přelomu 18. a 19. století. Tehdy se na stromě u studánky objevil obrázek P. Marie, jako vděk za uzdravení. Studánka se stala oblíbenou, na místě pak byla za přispění poutníků a obyvatel postavena r.1809 dřevěná kaple. V ní byla umístěna socha Panny Marie Královny tzv. Deštěnské a nad ní původní obrázek. Později přibyla i křížová cesta. Po vysídlení německého obyvatelstva místo upadlo v zapomnění.

Až po roce 1989, za přispění peněžitých sbírek v Německu, byla zchátralá kaple přestavěna, a to v letech 1994-95. Je to místo hodné rozjímání a také uvědomění si historie tohoto kraje. Je dobré si to připomenout, však také vojenská opevnění z druhé světové války nám budou křižovat cestu. A tak naše poutní místa v tomto kraji by měla být tak trochu o smíření, míru a pokoje mezi lidmi.

Kunštátská kaple

Z Deštné od kostelíka je nejlépe se vydat po červené přes Jedlovou, kde překročíme říčku Bělou a na kopec ke kostelu Svatého Matouše, postaveného v letech 1737-41, který je bohužel ve velmi špatném stavu, a dále do Luisina údolí.

Neratov

Odtud doporučuji vystoupat na hřbet Orlických hor na červenou tzv. Jiráskovu cestu a přes Kunštátskou kapli do Neratova. Ještě, barokní kruhová Kunštátská kaple Navštívení P. Marie ve výšce 1035m. Bohužel je bez zařízení.

Neratov – bylo to významné poutní místo Orlických hor a Kladska. V minulých letech byl kostel zdevastován, bez střechy. Až o jeho záchranu začalo usilovat občanské sdružení Neratov a vzniká ojedinělý projekt. O kostelu nebudu více psát, podívejte se na jejich stránky na internetu. Když jsem je shlédla, chtělo se mi tleskat. Pouť je tu na svátek Nanebevzetí P. Marie.

Z Neratova se vydáme po červené nebo po žluté a červené podle chuti, přes Zemskou bránu do Klášterce nad Orlicí.

Zemská brána

Zemská brána. Krásné místo, chráněná krajinná oblast, velmi se hodí k naší pouti. Zde se na území Čech z Polska průrvou přes horský hřbet prodírá divoká Orlice. Je zde postaven a nyní čerstvě obnoven přes řeku kamenný most, který byl postaven českými a italskými kameníky v letech 1901-03. Po proudu řeky pak budeme sestupovat romantickým údolím po modré až do Klášterce a k přehradě Pastviny. Tak nádherné koupání v křištálové vodě už jsem dlouho nezažila.

Kostel v Klášterci nad Orlicí

Kostel v Klášterci stojí za zastavení z mnoha důvodů. Je to historicky zajímavý kout. Připomíná se již v r.1277, byl tu menší klášter, původním jménem Orlík (Orlitz). Vše zpustošeno v husitských válkách. Kostel obnoven r. 1452 a celá jeho historie je na internetu. To místo je přímo vyšlapané staletími na Zemské stezce do Kladska. Kolik poutníků, obchodníků, poselstev a vojsk tudy procházelo. Dnes spíše zapomenuté a skromné, jen kostel vás svou mohutností upozorní na zašlou důležitost nebo slávu.

Letos jsem měla štěstí, dala jsem se před farou do řeči se šaramantní osmdesátnicí o květinách. Byla to sestra, která se stará o kostel a stala se mi průvodkyní opravdu zasvěcenou. Uvnitř kostela to na vás dýchne historií, klidem a láskou, s jakou je interiér opečováván. Tone přímo v záplavě květin. A tak jsem se dověděla nejen o jejím pohnutém životě, ale i o životě místní Aničky Tomanové (proklik nutno odrolovat na spodní část stránky), která byla od svých 4 let upoutána na lůžko. Měla vizionářské schopnosti, od jejích 36 let se jí objevovala stigmata. Přes své utrpení pomáhala lidem, kteří za ní chodili s prosbou o pomoc. Je pochována zde u kostela.

Kříž

Kostel má ještě jednu zajímavost, pro změnu historickou. Věřte nevěřte, na vítězném oblouku je letopočet 462. S tou dvojkou si nejsem tak jistá, ona stejně není důležitá, ale není tam tisícovka. Prý si s tím historici lámou hlavu, zapomenutá prý není. Tak starý ten kostel nebude, ale sestra je o tom hluboce přesvědčena, že už tu bylo křesťanství a… No, záhadologové by se tu asi vyřádili.

Kamienzcik

Z Klášterce půjdeme přes České Petrovičky na hraniční přechod pro pěší. Zaskočíme si přes hranici 1km do Polska, podívat se na pěkný dřevěný kostelík v Kamienczyku. Je zasvěcený Archandělu Gabrielovi z r.1710. Je jedním z několika dřevěných kostelíků v Sudetech. Vevnitř je překrásně malovaný, ale je to jen vidět okénkem, i tak to stojí zato.

Petrovičky

Vrátíme se zpátky na přechod, pokračujeme přes Petrovičky a Mladkov. Pokud zvolíte tuto trasu, bude hodně o zeleni. V Petrovičkách, malebné údolíčko s roubenkami, nad ním na silnici je celkem nenápadná předválečná kaple. Ale když jsem nakoukla dovnitř, moje výtvarné srdce zaplesalo, čistý, prostý interiér zdobí moderní barevné zařízení. Chtělo to odvahu, ale výsledek je neobyčejně krásný.

Králíky

Projdeme Mladkovem a od nádraží stoupáme vzhůru, po červené až na poslední hřeben Orlických hor. Zde se nám doslova pletou bunkry pod nohama, však cesta je také jako vojenské muzeum. Tak u tvrze Bouda opustíme hřeben a půjdeme vstříc našemu cíli do Králík.

Králíky poutní místo

Je to milé městečko s upraveným náměstím a velmi vstřícnými lidmi. Již z dálky vidíme nad městem poutní areál Hora Matky Boží. Hlavní pouť je vždy v neděli okolo 15.srpna. Z městečka vstupujete branou do aleje lemované kapličkami. Staré dláždění by jistě mohlo vyprávět. Jak stoupáte alejí vzhůru, začínají pěkné výhledy, třeba na Kralický Sněžník. Konečně areál, schody, vstupní brána. Opravuje se, tak vstupuji bočním vchodem, nejdříve do kostela. Venku se právě rozpršelo a já v klidu rozjímám.

Před dvěma měsíci jsem se vrátila za Španělska z pouti do Santiaga de Compostela a říkám si: „Vždyť i u nás je tolik krásných míst, stačí se rozhodnout a vydat se na cestu po svých tak, abys stačil vnímat krajinu kolem sebe, naslouchat jí, porozumět a zároveň porozumět lidem, kteří v ní žijí a tím také sám sobě. A vydat se na další cestu, ať už je skutečná nebo v tvém srdci.“

Kralický Sněžník

Ultreia

Olga Jankovcová (C) 2008

Praktické informace

S ubytováním na jeden den to bude u nás těžké, není to zvykem. Já jsem to dělala ze dvou míst a musela jsem se samozřejmě vracet. Odvahu „složit hlavu kam dojdu“ jsem neměla. Jinak se pohybujete v turistickém kraji, takže žádný problém např. s potravinami.

Spojení je do Deštné i do Králík autobusem. Do Králík lze dojet i vlakem.

Králíky

Poutní dům s ubytováním a restaurací – www.poutnidum.cz.
info@poutnidum.cz
, telefon +420465631178, mobil+420605912840

informace o poutním místě Hora Matky Boží v Králíkách

Deštné

historie kostele Sv. Maří Magdalény

Klášterec nad Orlicí

historie obce

podivné obrázky pod omítkou kostela a další tajnosti

podrobnosti o stigmatizované Anně Tomanové (odkaz nutno odrolovat dolů)

Kunštát

Kaple Navštívení Pany Marie v Kunštátě – popis a historie

Neratov

www.neratov.cz – stránky občanského sdružení Neratov