Pouť z Nových Hradů do Luže

Přes špatnou předpověď počasí a hrozbou covidu jsme si putování užily. Nové Hrady – kostel sv. Jakuba s krásnou barokní křížovou cestou, rokokový zámek tzv. český Versailles. Cesta do Luže vedla malebným údolím říčky Novohradky ke hradu Košumberk.

Dále k poutnímu chrámu Panny Marie Pomocnice křesťanů na Chlumku. Zde jsme měly možnost zúčastnit se mše a křtu malého Vojtíška. V Luži jsme ještě vyhledaly zachovalý židovský hřbitov a synagogu. Zmokly jsme nepatrně a z radosti, že moc neprší a okolí je opravdu pěkné, jsme si ještě v neděli prodloužily cestu do Chrastu. V místním zámku jsme měly skvělý nedělní oběd  a vydaly se ještě do blízkých Podlažic.
Zde stával klášter, kde vznikl Codex gigas-Ďáblova bible. Kniha vznikla před r. 1230 a svými rozměry 92 x 50 cm je to největší ručně psaná kniha na světě. Originál je uložen v Královské knihovně ve Stockholmu. Její model můžete vidět v muzeu v Chrástu. Benediktinský klášter byl zničen husity a na jeho místě  dnes stojí pěkný barokní kostel sv.Markéty.
Sešly jsme se samé dámy, nálada byla skvělá, a tak se těším na přípravu nových cest. Doufám, že na jaře 2021 opět vyrazíme. Děkuji všem za účast a přeji hlavně zdraví.

Olga Jankovcová