Pozvánka k putování po poutní cestě Romea Strata

Tuto pouť neorganizuje spolek Ultreia, ale velmi rádi sdílíme pozvánku našich kolegů z Romea Strata k blížícímu se putování jižní Moravou.

Věděli jste, že území Moravy protíná dálková poutní stezka Romea Strata, která vede od Baltského moře do Říma? 

V roce 2018 vznikla Evropská asociace Romea Strata s cílem znovuobjevit a představit starobylou poutní stezku víry a kultury Romea Strata, která v minulosti vedla od Baltského moře až do Říma a fungovala jako spojnice mezi západem a východem. Romea Strata (v překladu doslova „římská cesta“) je označení pro síť poutních stezek. V češtině nám připomíná úsloví „všechny cesty vedou do Říma“. 

V květnu 2021 půjdeme Promotion pilgrimage tour „Prošlápnout poutní stezku“ z Velehradu přes Rakousko do severoitalského města Aquileia. Severovýchodní Itálie byla od pradávna velkou křižovatkou, kam směřovaly cesty z východní Evropy a odtud dále pokračovaly do Jeruzaléma, Říma a Santiaga de Compostela.

Putování moravskou částí stezky je rozděleno na šest etap a spojuje místa s bohatou duchovní a kulturní tradicí, jako jsou Velehrad, Křtiny, Brno, Rajhrad a Mikulov. Romea Strata v České republice využívá tras Cyrilometodějské a Svatojakubské stezky. 

Poutní trasa je plánovaná se spacákem, karimatkou a doprovodným vozidlem. Ubytování bude většinou na farách po předchozím přihlášení na romeastrata@centrum.cz. Příspěvek na ubytování, drobné občerstvení a doprovodné vozidlo je 100 Kč/den. Kdo by chtěl komfortnější ubytování, využije služeb místních penzionů. 

Ke každé z etap je možné se bez přihlášení kdekoliv připojit. Přihlašovat se (romeastrata@centrum.cz) je nutné, pokud chcete využít služeb přespání na farách. 

Jídlo si zajišťuje každý sám, v poledne využijeme možnost menu, které zakoupíme cestou. Na ubytování bude zajištěna káva a čaj. 

Naše společné putování končí v Mikulově (Poysdorfu), dále cesta pokračuje až do Aquileii. Na hranicích předáváme štafetu rakouským organizátorům.   

Vzhledem k epidemiologické situaci a vzájemné ohleduplnosti se doporučuje nastoupit cestu s negativním antigenním testem.

Podrobné informace od pořadatelů na www.cirkevnituristika.cz

Seznam etap moravské části stezky:

první etapa neděle 16. května 2021 Velehrad – Klimentek 
(16,5 + 2 km – 5:50 h) https://mapy.cz/s/hamatuzude
(transfer autobus: Klimentek – Křtiny, přespání ve Křtinách)

druhá etapa pondělí 17. května 2021 Křtiny – Brno
(19 km – 5:15 h, přespání v Brně) https://mapy.cz/s/najotadepe
třetí etapa úterý 18. května 2021 Brno – Rajhrad – Židlochovice
(21 km – 5:30 h, přespání v Židlochovicích) https://mapy.cz/s/hezumatafo

čtvrtá etapa středa 19. května 2021 Židlochovice – Popice
(18 km – 5:00 h, přespání v Popicích) https://mapy.cz/s/rapusuzogo

pátá etapa čtvrtek 20. května 2021 Popice – Mikulov
(18 km – 6:00 h, přespání v Mikulově) https://mapy.cz/s/nuhojajuze

šestá etapa pátek 21. května Mikulov – sv. Kopeček – Poysdorf
(6,5 km na hranice – 2:00 h) https://mapy.cz/s/hapuhajeto

plan-cele-pouti-harmonogram