Profil trasy a značení

Profil trasy
Svatojakubská pouť střídá horské úseky s etapami v rovinách zhruba rovnoměrně. Několikrát se přecházejí poměrně vysoké hory. Nejvyšší převýšení v jednom dni je při přechodu Pyrenejí z Jean Pied de Port do Roncesvalles, kdy se vystoupá ze 180 m do 1400 m. Výškové profily pro jednotlivé etapy španělských tras můžete získat na www.mundicamino.com nebo na caminodesantiago.consumer.es.

Povrch cest je rozmanitý. Střídají se úseky po lesních pěšinách, polních cestách s úseky po asfaltu. Po dešti bývá na polních a lesních cestách často bláto. V některých oblastech se prochází liduprázdnou krajinou s malými vesničkami. Ve Španělsku se prochází několika velkými městy. V několika případech se jde i kolem dálnice.

Značení trasy
Ve Španělsku je cesta nejčastěji značena žlutomodrou jakubskou mušlí (ne vždy je patrné, jakým směrem ukazuje) nebo žlutými šipkami nastříkanými sprejem. Ve městech je často značení mušlí jako kachle na chodníku.

Ve Francii je svatojakubská cesta součástí dálkových tras GR. Via Podiensis z Le Puy en Velay je součástí GR 65. Je značena červenobílími značkami (obdobnými českému značení, ale jen s jedním bílým pruhem). Často bývá doplněna nápisem GR 65. Na některých místech je doplněno značením pomocí žlutomodré jakubské mušle. Cesta, kam se nemá chodit, je značena křížkem.