Putování na Svatou Horu spojené s umístěním razítek

Letos na jaře probíhá umísťování budek na Všerubské trase, aktuálně jde už o druhé kolo po osazování v Plzeňském kraji. Ze všech akcí byla dosud nejzajímavější ta v Kytíně, kde z důvodu nedostatku financí přispěli na její výrobu a umístění donátoři. Speciální byla také starost s jejím umístěním u kostela, které jsme nejprve s místním farářem p. Dlouhým zvažovali na hřbitovní kamenné zdi, nicméně při setkání v sobotu 15. května na místě jsme zjistili, že vrtání do nepravidelně umístěných kamenů by nevedlo ke kýženému cíli. Naštěstí jsme se pro tuto akci domluvili na výpomoci i s místním starostou a také s kovářem & kavárníkem p. Slavatou, který nám nabídl zapůjčení a natažení prodlužovačky s ohledem na chybějící zásuvku. Zásuvku jsme ale nakonec nepotřebovali! U hřbitovní zdi totiž stojí statný dub a před ním na sloupu informační cedule s informací, že jde o „památný strom“. Zkouška umístění budky na sloupku dopadla na výbornou, starosta změnu umístění promptně schválil s ohlédnutím na kováře se slovy: „a ty to tam přiklepneš“. Zasmáli jsme se, vyhrnuli jsme si rukávy, já jen naoko, neb p. Slavata šel sám vyrábět objímky. Než se ocel nataví a vyberou potřebné nářadí a matice, zabere to čas, to nám postačilo k naplnění budky výbavou a obstarání občerstvení v Kavárně (kovárně) pro radost, vedené kovářovic manželkou s nabídkou výborných koláčů a kávy. Jinými slovy to, co se jindy řeší mnoha e-maily a telefonáty, jsme díky výborným vztahům v Kytíně vyřešili fakticky za hodinu. 

E:\DCIM\105D3100\DSC_0732.JPG

Společně s umisťováním budky byla spojena malá pouť na Svatou horu, kdy jsem poprvé měl tu čest provázet nevidomou poutnici. V tom děkuji kolegovi Láďovi Milotovi za pomoc a ochotu při jejím spoluprovázení. Kolem půl jedenácté dopoledne jsme utáhli poslední šrouby, udělali poslední fotku, předjednali další poutní budku na Skalce u Mníšku v rajonu místního faráře a vyrazilli předat další dvě poutní razítka do infocenter v Dobříši a Příbrami. V Dobříši stojí za to vyzvednout, že donátorem razítka je zdejší místostarostka, jež usiluje o více akcí ke zpopularizování této trasy. Po příchodu do Příbrami jsem předal razítko do zdejšího infocentra, kterému ho zasponzorovalo zas město. Na úplný závěr nás pozval kamarád J. Hovorka na výstavu v areálu Svaté Hory o redemptoristech pronásledovaných minulým režimem, kterou pro návštěvníky zařídil včetně audio nahrávek. 

E:\DCIM\105D3100\DSC_0747.JPG

Úplně závěrem bych chtěl poděkovat své ženě za bezmeznou trpělivost při mých poutnických eskapádách a také za napsání tohoto článku s ohledem na mou zlomenou ruku. :-) 
Tomáš Jindřich