Ubytování

Španělsko
Překročením Pyrenejí se charakter pouti proti Francii značně proměňuje. Přibývá poutníků, a proto jsou i ubytovny, nazývané albergues, mnohem větší, často i pro 100 osob. Rezervace se obvykle nedělají, kdo přijde, ten bydlí, a kuchyňky často nejsou nebo jsou jen omezeně vybavené, takže i s tím je třeba počítat. V podstatě ve všech ubytovnách jsou palandy. Většinou je k dispozici deka a pak je potřeba použít vložku do spacáku. Někdy deka není a pak je potřeba vlastní spacák. Nespěte bez vložky nebo spacáku. V některých ubytovnách jsou štěnice. (Za 11 let jsem se s nimi nesetkal, ale vím o poutnících, kteří ano. Jan Bím)

Ubytovna v Pamploně Ubytovna v Ponferadě

Ubytovny mají různé zřizovatele. Nejčastěji jsou komunální, ale často narazíte na ubytovny soukromé a církevní. Ceny za ubytování se různí, ale obecně jsou španělské ubytovny levnější než ve Francii – municipální většinou 8€, soukromé 10€. Církevní ubytovny bývají často zadarmo (za dar na údržbu). Většinou ale tyto církevní ubytovny nejsou zahrnuty v seznamech ubytoven a je třeba se na ně doptat místních.

Některé ubytovny nabízejí dodatečnou kapacitu na zemi na molitanové matrici, a to buď na chodbě nebo třeba v blízké tělocvičně.

Spaní na matracích v tělocvičně

Skoro vždy je v ubytovně pračka, malá jídelna, velmi často internet.

Od května do září je síť ubytoven (Camino Frances) velmi hustá. V ostatních měsících je větší část ubytoven zavřena a délky etap mezi ubytovnami mohou být i přes 20 km. Nicméně Camino Frances je možno absolvovat v kteroukoliv část roku.

V hlavní sezoně je někdy problém sehnat ubytovnu. Je to trochu závod o ubytování. Poutníci vyrážejí velmi brzy ráno a docházejí kolem poledne do svého cíle. Zde postaví batoh do fronty před vchodem do ubytovny a čekají na otevření obvykle kolem 15 hodiny. Pokud přijdete pozdě a ubytovny již budou plné, obraťte se na místní lidi, kteří vám domluví třeba přespání u někoho doma na zemi. Obvykle za to ale chtějí peníze jako za ubytovnu.

Je možné spát v přírodě pod širákem, ale v dnešní době je to již velká vyjímka. Místní to vidí dost neradi. Pokud budete spát venku, buďte velmi ohleduplní. Představte si, že by vám doma prošlo denně pod okny několik set cizích lidí a občas by si ustlali u vás za dvorkem.

Aktuální seznam ubytoven pro jednotlivé denní etapy různých tras najdene na www.mundicamino.com nebo na caminodesantiago.consumer.es/albergues/.

Francie
Ve francouzské části cesty se ubytovnám říká Gites de Etap. Jejich zřizovatelem jsou soukromé osoby, města nebo církev. Skoro ve všech se za ubytování platí. Průměrná cena je kolem 12-20€ na noc. Vždy se jedná o společné ubytování v jedné nebo více místnostech. Vybaveny jsou většinou postelemi včetně čistého povlečení, někdy je potřeba použít vlastní lehký spacák.

Ubytovna je obvykle vybavena jednoduchou kuchyňkou a sprchou. V kuchyňce je vždy nějaké nádobí na vaření a dostatek talířů, příborů a hrnků, takže se žádné tabornické vybavení nemusí nosit.

Ubytovny se od sebe navzájem velmi liší. Nejmenší jsou zhruba pro 10 nocležníků. Největší v klášterech například v Le Puy nebo Conques pojmou více než 100 poutníků. Zvláštní atmosféru mají ubytovny v malých klášterech. Každý poutník má svoji „celu“ vyhrazenou závěsem.

Kontakty na ubytovny lze najít v „turistickém průvodci“ s poetickým názvem „Miam-miam, do-do“, kde je uveden popis a kontakty na většinu ubytoven na cestě. Průvodce je každým rokem aktualizován. Pokud půjdete ve skupince s více než dvěma poutníky, je lepší zarezervovat si dopředu ubytování telefonem.