Všerubská – alternativy trasy

Alternativy trasy

Náš spolek „zdědil“ tuto trasu ze spolupráce německé jakubské organizace a Klubu českých turistů a tak jsme za ni vlastně jen „spoluodpovědní“. Respektuje základní českou zásadu chození po turistických značkách, kdy od hranic Prahy jen mezi vesnicemi Hájek a Všeruby jde po cyklostezce. Vedení jakubské cesty přes turistické značení nám umožňuje ho jen nízkonákladově udržovat, ale na druhou stranu na několika místech vede poutníky do dílčích zacházek, nejvíc zřejmá je přes Karlštejn do Dobříše a přes Kuchyňku do Příbrami. Samozřejmě jde tyto části zkrátit i mimo turistické cesty označené mušlí, obzvláště to doporučujeme těm, kterým nevyhovuje chodit 25km a víc denně. Jinak další zacházky jsou posvěcené přímo sv. Jakubem, jdou totiž po dobře značených cestách přímo k dobře udržovaným kostelům sv. Jakuba v Kasejovicích a v Eschlkamu za českou hranicí.

Na této cestě jsme po našich pětiletých zkušenostech s putováním poutníků a s ohledem na podporu mikroregionů určitých míst zvážili tři alternativy k oficiální cestě. První je mezi Dobříší a Příbramí, kdy oficiální značená cesta vede přes brdský hřeben s vrcholem Kuchyňkou, ovšem bez jakéhokoli restauračního zázemí po cestě a v délce 27km v kopcích. Pro méně zkušené anebo starší poutníky doporučujeme variantu neznačené cesty po silnici z Dobříše až do Rosovic, odkud už po modré se cesta stáčí na oficiální cestu s možností občerstvení v Bukové u Příbrami.

Druhou částí cesty mezi Prahou a hranicí, která potřebuje alternativu, je cesta mezi Rožmitálem pod Třemšínem a Nepomukem. Jediným důvodem je ubytování na této cca 40 kilometrové vzdálenosti, které se nejblíž k cestě vyskytuje ve Lnářích, 2,5 km od Kasejovic, a to ještě v ceně od 600 Kč a výš. Běžné alternativy jsou vlastně hned čtyři. Buď za dobrého počasí přespí poutník někde venku nebo si cestu pěšky zkrátí a např. z Mladého Smolivce dojede do Nepomuku autobusem nebo si přes starostu M. Smolivce domluví nějaké náhodné ubytování anebo cestu do Nepomuku vezme po západnějších cestách a přespí v Nových Mitrovicích anebo v Zahrádkách. Tyto tři možnosti ovšem ochudí poutníka o návštěvu kasejovického malebného sv. Jakuba, tak zvažujte, co je pro vás nejpřijatelnější…

Třetí alternativu k již vyznačené cestě jsme zvážili u vrchu Koráb před Kdyní, kde značená cesta vede po modré z Klatov přes Branišov do Kdyně po straně 773m vysokého vrchu Koráb. Přes tento vrch se dá jít po turistické cestě jen s kilometrovou zacházkou do Kdyně z Branišova, ovšem krom vyhlídky z místní rozhledny na nejvyšší vrcholy Šumavy mohou poutníci na Korábu navštívit restauraci, doplnit vodu a také přespat v místní cenově výhodné ubytovně, kterou zajišťuje město Kdyně. Sestup z hory je řádně příkrý, a proto tuto cestu nedoporučujeme starším poutníkům.