Všerubská Etapa 10

Etapa 10. Kdyně – Všeruby státní hranice

Nástupní místo: Kdyně
Cílové místo: Všeruby – státní hranice

Délka: 9,9 km
Výškový profil: 221 m 245 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Tato etapa je přeshraniční, přitom je s ohledem na průchod Všerubským sedlem rovinatá vyjma úvodního překonání vrchu Čepice. 

Přechod z Kdyně, kdysi výjimečného průmyslového centra v kraji, do Eschlkamu s velkorysým kostelem sv. Jakuba, nabízí na krátkých vzdálenostech nečekaně mnoho výjimečného z české historie. Nejprve po zdolání vrchu Čepice sestoupíme k památníku čs. vojáků, kteří statečně hájili hranici v roce 1938. O kus dál  leží vyvýšené místo Tanaberk s kostelem sv. Anny, k němuž se váže nejen legenda o zázraku při jedné letní bouři, ale také příběhy české komunity z 19. století, jež měla  na svědomí první české turistické značení mimo střední Čechy z Domažlic na Tanaberk.Hraniční městys Všeruby  upozorňuje jak na půlroční pobyt Boženy Němcové,  tak i na komunistické metody odhalování lidí emigrujících za svobodou. 

Od hraničního poutního kamene vede posledních 10 kilometrů rovinatým a zčásti lesním terénem přes Seugenhof, který se zdvihá až na samotném konci při šplhání se ke kostelu sv. Jakuba v Eschlkamu. Dosažení náměstí tohoto městečka s příznačným klidem podhorského kraje je pro nás finální odměnou.

Zajímavosti na trase

Všeruby – městys