Všerubská Etapa 10

Etapa 10. Kdyně – Všeruby státní hranice

Nástupní místo: Kdyně
Cílové místo: Všeruby – státní hranice

Délka: 9,9 km
Výškový profil: 221 m 245 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Tato etapa je přeshraniční, přitom je s ohledem na průchod Všerubským sedlem rovinatá vyjma úvodního překonání vrchu Čepice. 

Přechod z Kdyně, kdysi výjimečného průmyslového centra v kraji do Eschlkamu s velkorysým kostelem sv. Jakuba, nabízí na krátkých vzdálenostech nečekaně mnoho výjimečného z české historie. Nejprve po zdolání vrchu Čepice se sestoupí k památníku čs. vojáků, kteří statečně hájili hranici v roce 1938. O kus dál se leží vyvýšené místo Tanaberk s kostelem sv. Anny, k němuž se váže nejen legenda o zázraku při jedné letní bouři, ale také příběhy české komunity z 19. století, maje na svědomí první české turistické značení mimo střední Čechy z Domažlic na Tanaberk.Hraniční městys Všeruby zas upozorňuje na půlroční pobyt Boženy Němcové, těsně před hranicí zas na komunistické metody odhalování lidí emigrujících za svobodou. 

Od hraničního poutního kamene vede posledních 10 kilometrů rovinatým a zčásti lesním terénem přes Seugenhof, který se zdvihá až na samotném konci při šplhání se ke kostelu sv. Jakuba v Eschlkamu. Zbrocená záda stojí za úsilí při dosažení náměstí tohoto utěšeného městečka s příznačným klidem podhorského kraje.

Zajímavosti na trase

Všeruby