Všerubská Etapa 2

Etapa 2. Karlštejn – Dobříš

Nástupní místo: Karlštejn – rozcestí pod hradem
Cílové místo: Dobříš

Délka: 22,8 km
Výškový profil: 486 m 375 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Tato cesta vede přes řeku Berounku a část Brd, která se nazývá Hřebeny. Na této cestě doporučujeme dobře nastudovat kilometráž a případně mapu předem, protože přes značení  mušlemi na rozcestnících KČT nás čeká  hned několik „nástrah“ při přechodech na jiné barvy značek. Ale postupně: nejprve půjdeme od Karlštejna po žluté úvozovou cestou a poli míříme do Hlásné Třebáně, pak přes most a Zadní Třebáň stoupáme zvolna do osady Halouny. Pokračujeme po modré lesem ostřeji do kopce až k Jezírku, kde narazíme na nádhernou trampskou osadu s jezírkem na místě původního lomu. A na tomto místě je velmi nenápadná odbočka doprava po žluté, kterou při nepozornosti můžeme přehlédnout a po modré bychom mohli dojít na opačnou stranu špatně z kopce dolů až do Řevnic. V místě, kde se k modré přidává žlutá, se podíváme zpět a uvidíme odbočku směrem doprava od původní cesty a dále asi za 200 m narazíme na rozcestník, který chybí na skutečném křížení značek u Jezírka.

Od Jezírka po žluté dojdeme k červené, kde se po krátkém putování navrátíme na žlutou, po které vyjdeme z lesů do malebného Kytína, který se těší bohatému spolkovému životu. Např. každou velikonoční sobotu se zde koná Kytínský jarmark s hudbou a domácím pečivem a cukrářskými dobrotami místních hospodyněk. A každý víkend jsou ve zdejší „Kovárně pro radost“ na návsi u kostela k dostání čerstvé domácí koláče.

Z Kytína vede zbylých 11 km opět po žluté lesem, místy i jedlovým. Po necelých 5 km musíme dát pozor na místě „Voznice, rozcestí“, kde rozcestník opět není ideální; chybí zde totiž směrovka na modrou, která uhýbá doleva z předchozí cesty a značka je přitom v dáli dobře viditelná. Po modré už nejprve jehličnatým a pak dubovým lesem míříme přímo do Dobříše. V Dobříši je největším lákadlem k odpočinku zdejší zámek a francouzská zahrada, která především v letních měsících s jejími výsadbami nabízí spoustu barev a klidu.

Zajímavosti na trase

Kytín 
Dobříš město 
Dobříš zámek