Všerubská Etapa 5

Etapa 5. Rožmitál pod Třemšínem – Kasejovice

Nástupní místo: Rožmitál pod Třemšínem
Cílové místo: Kasejovice

Délka: 24 km
Výškový profil: 460 m 423 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Nejdelší etapa na Všerubské trase, která navíc přechází nejvyšší vrchol Třemšín 827m vysoký, je kromě jednoho táhlého kopce mírná ve svém profilu. Obezřetnost vyžaduje sestup z Třemšína, který je místy příkrý, s řadou vyviklaných kamenů v cestě.

Z Rožmitálu pod Třemšínem, kdysi českého centra cvočkařství připomínaného muzeem ve Starém Rožmitále, vycházíme přes náměstí a kolem zámku, míjíme chráněnou lipovou alej podél Podzámeckého rybníka, kde cesta vytrvale stoupá na louky nad městem s nádherným výhledem na celý region. Krátce sestoupíme do Předních a Zadních Hutí, které mají ve vyšší nadmořské výšce pověstný klid podhorských vesniček, vyšperkovaných několika roubenkami. Při stoupání na kopec se nám nabízí k odpočinku posezení u Třemšínské boudy, kdysi zamýšlené kaple a později útulny, doprovázené pamětní deskou na významného lesmistra K. Gangloffa.

Samotný Třemšín skýtá několik průhledů až na Šumavu, především je však místem, kde se v jakémkoli počasí rozhostí klid pro vnímání zdejší krajiny a i toho, co zažila, např. národní poutě na tento vrch v 19. století. Při náročnějším sestupu z Třemšína, při němž můžeme obdivovat jeden ze zachovaných partyzánských bunkrů, se mění značení z červené na modrou, na které zůstaneme až do cíle etapy. Z lesa Přírodního parku Třemšín nás cesta přivádí do obce Starý Smolivec, jíž vévodí zámek přeměněný na kulturní dům. Zbylá část etapy vede podél zvlněných polí a míjí několik rybníků, např. největší z nich Metelský, jehož hráz vede nezvykle nad obcí Metly. Těsně před příchodem do Kasejovic si můžeme dopřát na kopci krátkou odbočku vpravo na židovský hřbitov, odtud už scházíme s výhledem na kostel sv. Jakuba v Kasejovicích, tradičně s jednou boční věží. V tomto městečku kdysi působila aktivní židovská komunita, o které je možné se dozvědět více v původní synagoze, v současnosti přetvořené na muzeum.

Zajímavosti na trase

Třemšín – vrch Třemšín – mystéria 
Třemšín – partyzánský bunkr 
Kasejovice – kostel sv. Jakuba