Všerubská Etapa 5

Etapa 5. Rožmitál pod Třemšínem – Kasejovice

Nástupní místo: Rožmitál pod Třemšínem
Cílové místo: Kasejovice

Délka: 24 km
Výškový profil: 460 m 423 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Nejdelší etapa na Všerubské trase, která navíc přechází nejvyšší vrchol Třemšín 827m vysoký, je krom jednoho táhlého kopce jinak mírná ve svém profilu. Obezřetnost vyžaduje sestup z Třemšína, který je místy příkrý s řadou vyviklaných kamenů v cestě.

Z Rožmitálu pod Třemšínem, kdysi českého centra cvočkařství připomínaného muzeem ve Starém Rožmitále, se vychází přes náměstí a kolem zámku, minouce chráněnou lipovou alej podél Podzámeckého rybníka se vytrvale stoupá na louky nad městem s nádherným výhledem na celý region. Krátce se sestoupí do Předních a Zadních Hutí, které mají ve vyšší nadmořské výšce pověstný klid podhorských vesniček, vyšperkovaných několika roubenkami. Při stoupání na kopec se nabízí k odpočinku posezení u Třemšínské boudy, kdysi zamýšlené kaple a později útulny, doprovázené pamětní deskou na významného lesmistra K. Gangloffa.

Samotný Třemšín skýtá několik průhledů až na Šumavu, především je však místem, kde se v jakékoli počasí rozhostí klid pro vnímání zdejší krajiny a i toho, co zažila, např. národní poutě na tento vrch v 19. století. Při náročnějším sestupu z Třemšína, při němž můžete obdivovat jeden ze zachovaných partyzánských bunkrů, se mění značení z červené na modrou až do cíle etapy. Z lesa Přírodního parku Třemšín přivádí poutníky cesta do střediskové obce Starý Smolivec, jíž vévodí zámek přeměněný na kulturní dům. Zbylá část etapy vede podél zvlněných polí a míjí několik rybníků, např. největší z nich Metelský, jehož hráz vede nezvykle nad obcí Metly. Těsně před příchodem do Kasejovic si může poutník dopřát na kopci krátkou odbočku vpravo na židovský hřbitov, odtud už scházíme s výhledem na kostel sv. Jakuba v Kasejovicích, tradičně s jednou boční věží. V tomto městečku kdysi působila aktivní židovská komunita, o které je možné se dozvědět více v původní synagoze, v současnosti přetvořené na muzeum.

Zajímavosti na trase

Třemšín – vrch Třemšín – mystéria 
Třemšín – partyzánský bunkr 
Kasejovice, kostel Sv. Jakuba