Východočeská Etapa 12. Zbraslavice – Kácov


Etapa 12. Zbraslavice – Kácov

Nástupní místo: Zbraslavice – náměstí
Cílové místo: Kácov – zast., žst.

Délka: 16,0 km
Výškový profil: 150 m 330 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Etapa je velmi příjemná, vede zvlněnou krajinou, převážně přírodními cestami. Občerstvení mějte raději s sebou.

Ze Zbraslavic se vydáme do Posázaví, k řece Sázavě, tolik oblíbené vodáky. Je to již desátá česká řeka na Východočeské trase, se kterou se seznámíme. Mimo Stěnavy na Broumovsku, všechny nakonec odvede řeka Labe do moře.

Jdeme příjemnou cestou do Čestína. Novorománský kostel sv. Petra a Pavla stojí na místě staršího románského kostela, což svědčí o dlouhé historii osídlení místa. Ze staré tvrze byl postaven renesanční zámek, ze kterého nám dodnes zbylo jen torzo.

Za Čestínem se stále držíme modrého značení až do Kácova. Mírný a klidný sestup lesem naruší jen idylická louka u Koutského mlýna na Čestínském potoce, který nás dovede až do Kácova, kde se vlévá do Sázavy. Kácov je příjemné výletní městečko, kde se budeme dělit o místa v místním pivovaru s vodáky. Městu vévodí zámek nad řekou, který byl přestavěn ve stylu severoitalského baroka. Totiž v r.1726 získala panství i zpustlý zámek toskánská kněžna Anna Marie Františka sídlící v Zákupech. Zámek měl dostat Napoleon II. Zvaný Orlík, syn Napoleona Bonaparte, ale zemřel dříve, než se mohl zámku ujmout. Před zámkem stojí původně gotický kostel Narození P. Marie.

Zajímavosti na trase

Kácov – zámek