Východočeská Etapa 13. Kácov – Vlašim


Etapa 13. Kácov – Vlašim

Nástupní místo: Kácov – zámek
Cílové místo: Vlašim – náměstí

Délka: 22,8 km
Výškový profil: 476 m 425 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Tato etapa vchází do krajiny Podblanicka a není náročná. Občerstvení mějte raději s sebou.

Poslední etapa Východočeské trasy vede převážně kolem řek Sázavy a Blanice. Ty nás převedou k Jihočeské trase, na kterou se napojíme ve Vlašimi. Z Kácova si opravdu tyto řeky užijeme, a pokud nás zastihne na trase pěkné počasí, koupání máme na dosah. Od Soběšína vede trasa po silničce k řece Blanici, kterou přejdeme a budeme měnit barvu značení z červené na modrou. Pokud se podíváme na mapu, můžeme si tady zkrátit cestu tak, že nebudeme čekat na rozcestník Pod Brtnicí a nadejdeme si modrou značku po cyklotrase. Hned jak přejdeme Blanici u křižovatky, dáme se vlevo po cyklotrase č. 101, 0071, kde se připojí modrá a podél řeky Blanice dojdeme do Libeže.

Pokud bychom chtěli navštívit hrad Český Šternberk, který je nedaleko mimo trasu, budeme se držet stále červené značky. Ta nás dovede k hradu a po modré se vrátíme na trasu do Libeže a Vlašimi.

Proti proudu Blanice doputujeme do Vlašimi, kde se skví gotický kostel sv. Jiljí. Zdejší zámek oplývá zajímavou historií. Původní hrad byl přestavěn na kastel francouzského typu čtvercového půdorysu s věžemi, u nás ojedinělého. V 17.století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Za zmínku stojí anglický zámecký park s romantickými stavbami.

Zajímavosti na trase

Vlašim – zámek s anglickým parkem