Východočeská Etapa 3. Police nad Metují – Červený Kostelec


Etapa 3. Police nad Metují – Červený Kostelec

Nástupní místo: Police nad Metují – náměstí
Cílové místo: Červený Kostelec – bus

Délka: 17,8 km
Výškový profil: 206 m 230 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Etapa je do Hronova rovinatá, poté stoupá do Červeného Kostelce. Občerstvení je možné na cestě do Hronova.

Z Police opouštíme krajinu hraničních kopců a skalních měst do Bezděkova, poslední obce, která ještě patří k Policku a Broumovsku. Vlevo u cesty na začátku obce se nacházejí haltýře, podzemní vodní nádrže. Ve vesnici stojí poslední kostel patřící do skupiny Broumovských kostelů, kostel sv. Prokopa. Z Bezděkova cesta klesá zpět k řece Metuji. Než ji přejdeme, máme možnost jít kousek cesty po silnici, proti toku řeky do vyhlášené restaurace Na Mýtě. Vrátíme se zpět na trasu a podle řeky dojdeme do Hronova. Ten je známý především rodným domkem spisovatele A. Jiráska po němž se jmenuje místní divadlo, kde se odehrává festival amatérských divadelních souborů. Zmínit je třeba kostel Všech svatých s typickou zvonicí. Je také možné se zde občerstvit u dvou vyvěrajících pramenů minerálky Hronovky a Regnerky.

Z náměstí Čsl. armády v Hronově uhýbáme od řeky po zelené značce až do Červeného Kostelce. Pokud bychom chtěli jít zacházkou přes Náchod, drželi bychom se řeky Metuje (neznačeno).  Na trasu se vrátíme zpět přes Starkoč.

Cestou lesem do Červeného Kostelce budeme procházet kolem bunkrů, linii opevnění z 30. let 20. století, stavěných na obranu republiky. Při příchodu do Červeného Kostelce už z dálky připoutá pozornost kostel sv. Jakuba Většího v červené barvě. K návštěvě kulturních akcí tu zve také domek, kde žila spisovatelka B. Němcová.

Zajímavosti na trase

Bezděkov – kostel sv. Prokopa
Hronov – rodný dům A. Jiráska, kostel
Červený Kostelec – kostel sv. Jakuba Většího