Východočeská Etapa 8. Pardubice – Přelouč


Etapa 8. Pardubice – Přelouč

Nástupní místo: Pardubice – zdymadlo u zámku
Cílové místo: Přelouč – náměstí

Délka: 21,5 km
Výškový profil: 61 m 60 m

loading=“lazy“>

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Etapa je z Pardubic příjemná, vede v zeleni podél řeky, poté načas přechází na cyklostezku a pak opět polabskými lesíky. Občerstvení doporučujeme vzít s sebou.

Z města Pardubic se vracíme zpět k řece Labi na cyklostezku, která vede po pravém břehu řeky. Po ní dojdeme až k mostu před vesnicí Svítkov. Přejdeme Labe a hned za mostem se dáme vpravo a po travnaté cestě podél řeky dojdeme do Srnojed. Vyhneme se tak silnici Svítkov – Srnojedy. Ze Srnojed pokračujeme dále po Labské cyklostezce do obce Lány na Důlku, kde na křižovatce odbočíme vlevo podél kostela až k zastávce na železnici. Odtud již vede turistická zelená značka do Lepějovic.

Po zaniklé vsi Lepějovice zůstal pouze půvabný kostelík sv. Michala. Dále vede cesta převážně lesíky přes obec Klenovka až k místu na začátku Přelouče, kde zelenou značku kříží hlavní silnice z Pardubic. Opustíme značku a vydáme se vlevo po této silnici, vpravo je chodník, abychom navštívili poutní kostelík Navštívení P. Marie na hřbitově. Poutní kostel ze 17. stol. s ambity býval ve své době hojně navštěvován z širokého okolí. Z kopce zamíříme do centra města Přelouč, které je již připomínáno r. 1086, a již r. 1261 král Přemysl Otakar II. udělil Přelouči městská práva. Na náměstí za školou stojí původně románský kostel sv. Jakuba V., přestavěn goticky a barokně. V sakristii kostela byla objevena vzácná freska sv. Petra a Pavla.

Na náměstí se nachází novorenesanční budova Záložny od arch. F. Kříženeckého, který je také autorem architektonického projektu evangelického kostela za náměstím. V budově Záložny ve velkém sále se každý rok předává cena za dabing, cena Františka Filipovského, který se v Přelouči narodil. Přelouč je nejstarší město Pardubicka, přesto se zde moc památek nedochovalo. Důvodem je postavení železnice, kdy se městu začalo dařit, a tak se bouralo a modernizovalo. Za zmínku stojí také vodní elektrárna u mostu přes Labe (národní technická památka).

Zajímavosti na trase

Lepějovice – kostelík sv. Michala
Přelouč – kostel sv. Jakuba Většího, morový sloup, poutní kostel Navštívení Panny Marie, vodní elektrárna