Železná Etapa 2

Etapa 2. Karlštejn – Nižbor

Nástupní místo: Karlštejn – rozcestí pod hradem
Cílové místo: Nižbor – U Lípy

Délka: 24,8 km
Výškový profil: 771 m 786 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Náročnější etapa vedená převážně po zpevněných lesních cestách na úvodních 8km do Sv. Jana pod Skalou skýtá několik prudkých stoupání a klesání. Dále už jsou cesty mírnější. Občerstvení nabízí město Beroun za polovinou etapy.

Druhá etapa začíná na červené na rozcestí pod hradem, pokračuje k hradní bráně a od ní se vydává mírným klesáním po lesní cestě k Dubu sedmi bratří. Příjemnou lesní cestou docházíme až k fyzicky nejnáročnějšímu místu této etapy – Bubovickým vodopádům, které jsou pozorovatelné pouze po vydatnějším dešti. Těsně před nimi je třeba překonat úsek vybavený schody, částečně cesta vede i ve skále, kde jsou nám k dispozici řetězy. Za mokra může být tato část obtížněji schůdná. Po jejím překonání pokračujeme po klesající lesní cestě až ke klášteru ve Sv. Janu pod Skalou. Klesání bezprostředně nad ním je příkřejší. Od kláštera je možné vystoupat mimo trasu kolem kaple Povýšení sv. Kříže na vyhlídkové místo nad klášter.

Malebnou obec Sv. Jan pod Skalou opouštíme za hřbitovem u rozcestníku a táhlým stoupáním po lesní cestě pokračujeme k Dubu na Herinkách, odkud už cesta vede lesem a přes železniční most přichází až k železniční stanici v Berouně a dál kolem zbytků městských hradeb na náměstí ke kostelu sv. Jakuba. Od něj pokračuje přes Wagnerovo náměstí Talichovou ulicí do Talichova údolí, kde schází na lesní cestu a za mírného stoupání se dostává až pod vrchol Dědu, na němž je možné navštívit rozhlednu. U Lísku přecházíme na žluté značení a chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko míříme do Nižboru, nad nímž se vypíná zámek, původně královský hrad.

Zajímavosti na trase

SVATÝ JAN POD SKALOU – klášter

BEROUN – kostel sv. Jakuba, městské brány

NIŽBOR – zámek