Železná Etapa 9

Etapa 9. Pňovany – Kladruby

Nástupní místo: Pňovany
Cílové místo: Kladruby – kostel sv. Jakuba

Délka: 20,1 km
Výškový profil: 379 m 392 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Průměrně náročná etapa, která je většinou rovinatá v blízkosti řeky Mže, ovšem od výstupu do města Stříbro až do cíle již neopustí kopcovitý profil.

Během deváté etapy se vystřídá hned několik barev turistického značení: z Pňovan do Stříbra po červené, kde je zaměněno za modré a v Pekelském mlýně následně za žluté vedoucí až do Kladrub. Občerstvení je ve Stříbře v 2. polovině etapy.

Podobně jako v předchozí etapě je osou této etapy řeka Mže s mnoha rekreačními možnostmi, v jejich blízkosti projdeme až do města Stříbra. Z Pňovan nejprve zamíří cesta z polí do lesů Plaské pahorkatiny a podél vrchu Flaška klesne k řece přes železniční zastávku Sulislav. V oblasti obce Vranov se nabízí řada možností užít si široké řeky v blízkosti Hracholuské nádrže. Tam, kde už řeka má zas svou původní štíhlost, přicházíme u Mže k hornickému skanzenu u štoly Prokop, který mapuje těžbu nerostů v kraji. Po mnoha kilometrech se vracíme na levý břeh Mže, abychom prudce vystoupali do kdysi okresního města Stříbra. Stříbrnodolná tradice dala městu větší bohatství památek, k návštěvě vybízí hlavně minoritský klášter se svou pohnutou staletou historií.

Ze Stříbra odcházíme opět přechodem přes Mži, tentokrát přes renesanční kamenný most, třetí nejstarší v ČR. Lesní pahorkatinou procházíme až do obce Kladruby s kostelem sv. Jakuba, který je barokně přestavěný. Kilometr mimo trasu doporučujeme navštívit rozsáhlý benediktinský klášter z 12. století.

Zajímavosti na trase

STŘÍBRO – minoritský klášter, kamenný most, hornický skanzen https://www.kudyznudy.cz/aktivity/stredoveke-mesto-stribro

KLADRUBY – benediktinský klášter https://www.klaster-kladruby.cz/cs

– kostel sv. Jakuba https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-jakuba-vetsiho-14953478