Značení svatojakubských tras

Česká republika

Značení v maximální míře využívá existující turistické značení Klubu českých turistů. Po dohodě s ústředím značkařů KČT je na rozcestníkách doplněno svatojakubskými mušlemi viz obrázek. Mezi rozcestníky poutníkovi stačí standardní značení KČT barevnými pruhy a šipkami.

turisticke ukazatele

Mušle je přidána jen k těm cílům, které jsou na trase. Většinou je značení jednosměrné směrem do Santiaga.

Pokud je značena i cesta zpět od Santiaga, pak mušličky ukazují vždy stejným směrem – srdce mušle ukazuje směr do Santiaga a paprsky ukazují směr ze Santiaga . (Pro ilustraci je na fotografii směr do Santiaga na Grabštejn a ze Santiaga je směr na Kristynu.) Toto značení umožňuje procházet svatojakubské cesty v obou směrech a při tom poutník při prvním kontaktu s trasou ví, který směr je do Santiaga. 

Španělsko

Ve Španělsku je cesta nejčastěji značena žlutomodrou jakubskou mušlí (ne vždy je patrné, jakým směrem ukazuje) nebo žlutými šipkami nastříkanými sprejem. Ve městech je časro značení mušlí jako kachle na chodníku.

Francie

Ve Francii je svatojakubská cesta součástí dálkových tras GR. Via Podiensis z Le Puy en Velay je součástí GR 65. Je značena červenobílími značkami (obdobnými českému značení, ale jen s jedním bílým pruhem). Často bývá doplněna nápisem GR 65. Na některých místech je doplněno značením pomocí žlutomodré jakubské mušle. Cesta, kam se nemá chodit, je značena křížkem.