Zpráva o odhalení pískovcové mušle v Přelouči

V květnu 2023 byla v Přelouči odhalena krásná pískovcová mušle. Jak celou událost zaznamenala naše Olga si můžete přečíst spolu s námi:

„Kostel sv. Jakuba v Přelouči se už nějaký čas pyšní poutním kamenem, který nechalo instalovat město s naší účastí, také informační tabuli a nyní tam září novotou i mušle s kapkou uvnitř. O tu se zasloužilo opět město Přelouč ve spolupráci s charitou Přelouč, pod vedením paní Kumstýřové. Autorem mušle je Roman Morcinek.

Součásti projektu jsou také patníky udávající počet kilometrů do Santiaga. Tím se stává město Přelouč na Východočeské trase jedním z nejvýraznějších etapových měst. Právem si to zaslouží, neboť to vždy v historii bylo významné místo. Svědčí o tom i kostel sv. Jakuba Většího, který ve své románské části ukrývá krásné fresky sv. Petra a Pavla. Město má i na hřbitově barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie a pěkný evangelický kostel od arch. Kříženeckého.

Jsem ráda, že moje rodné město má dlouhá léta takové vedení radnice, které si cení historie a kultury svého města. Totéž platí i o starostech okolních obcí, kteří rovněž osazují svatojakubské patníky. Nemalou zásluhu má i podpora Pardubického kraje, především pana hejtmana Netolického a pana náměstka Ing. Romana Línka.“

Děkujeme, za Spolek Ultreia

Olga Jankovcová