Zrození razítka ve Vonoklasech

Málokteré razítko se může pochlubit, že u jeho uvedení do života stálo tolik sudiček a dobrých lidí.To ve Vonoklasech, mělo i první koupání, a to v šampaňském víně. Ale pojďme na začátek.


Zavolal mně pan Martin Zborník ze Společnosti poezie, iniciátor razítka. Pár společných akcí máme za sebou, tak jsem na pozvání v sobotu vyrazila do Vonoklas, abych se stala sudičkou. Po příjezdu jsem dostala do jedné ruky bábovku, do druhé hůl s mušlí a šlo se. U kapličky P.Marie čekala další skupina občanů obce se svým průvodcem. Ten nás pak provázel vesnicí a já jsem byla vyzvána říci něco o svatojakubských cestách.


Říkám: „Stojíte na jedné z našich tras do Santiaga de Compostela, z tohoto místa máte cestu vyznačenou až do poutního místa. Tak hurá na cestu. Od kapličky sv. Václava je to kousíček k obecnímu úřadu. Zde nás přivítal pan starosta Tomáš Beneš s lahví šampaňského, abychom se mohli pustit do křtu. Nové razítko zašumělo a statečně začalo tisknout. Popřáli jsme mu, ať dlouho vydrží a putovali dál na Krásnou stráň za obcí. Tady, v načervenalém zapadajícím podzimním slunci, vysoko mezi zlátnoucími stromy, četli účastníci ze Společnosti poezie své verše. Zavřela jsem oči, poslouchala a bylo mně lehko na duši. Díky!

Více takových setkání přeje

Olga Jankovcová