Zvon „Štěpán Maria“ a pokračování sbírky na jeho zavěšení

Počátkem roku 2022 nás opustil náš člen, poutník a podporovatel rozvoje poutnictví v Česku, Štěpán Maria Valenta. Krom vášně k putování byl také vášnivým zvoníkem a aktivním členem ve spolku Sanctus Castulus.

Štěpán zvoníval v kostele Matky Boží před Týnem (Týnský chrám), ale i na dalších místech. Velmi nás potěšil nápad a aktivita jeho kolegů zvoníků ze spolku Sanctus Castulus (latinsky svatý Haštal), kteří přišli s myšlenkou pořízení zvonu se jménem Štěpán Maria do kostela sv. Jiljí na Starém Městě.

Skvělou zprávou je, že se podařilo vybrat potřebné prostředky a počátkem června Štěpánovi kamarádi přivezli odlitý zvon Štěpán Maria z Innsbrucku. V neděli 4. června 2023 při mši svaté v 9 hodin v kostele sv. Jiljí byl zvon posvěcen.

Nyní je zvon k prohlédnutí v kostele a v druhé polovině srpna bude vyzdvižen a začne zvonit na začátku září. O přesném termínu vás budeme informovat. Zatím jsou ve hře termíny 1. 9. na svátek sv. Jiljí, nebo až při pouti 3. 9. Zvonit bude možné jak ručně, tak se bude zvonit v pravidelné časy motorem.

Těší nás, že jsme se jménem spolku a dalších poutníků mohli připojit a podpořit vznik důstojné památky, kdy hlas Štěpánův takto bude znít pravidelně z věže kostela sv. Jiljí. Na zavěšení zvonu běží pokračování sbírky, jelikož se jedná o nákladnou záležitost. Informace o sbírce najdete na konci tohoto příspěvku. Za jakýkoliv finanční dar, jménem spolku Sanctus Castulus předem děkujeme.

Spolek Sanctus Castulus stojí také za výzvou a projektem 9801. Více se můžete dozvědět v reportáži ČT nebo v rozhovoru s předsedou stolice s Ondřejem Boháčem pro ČR Radiožurnál.

Krátký záznam z žehnání zvonu v neděli 4. června 2023 v kostele sv. Jiljí

Duben 2023 – odlévání zvonu Štěpán Maria v Rakousku

Stále běží sbírka na zavěšení a motorizaci zvonu

číslo účtu: 2801733481/2010
IBAN: CZ14 2010 0000 0028 0173 3481
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
zpráva pro příjemce: Štěpán Maria

Odkaz na transparentní účet https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2801733481

Nebo využijte QR platbu, kde se Vám potřebné údaje automaticky vyplní.

Fotografie zvonu v kostele sv. Jiljí

Děkujeme. Ultreia Štěpáne Mario.