Všerubská Etapa 3

Etapa 3. Dobříš – Příbram Svatá Hora

Nástupní místo: Dobříš
Cílové místo: Příbram – Svatá Hora

Délka: 26,6 km
Výškový profil: 553 m 347 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Kopcovitá a dlouhá etapa přes vrch Kuchyňku převážně lesem, lze ji však zkrátit přes Rosovice a napojit se na turistické značení v Holšinách a dále na Bukovou. Občerstvení je po cestě jen v Bukové.

V této části se všerubská trasa sbíhá s poutní cestou na Svatou Horu, pro hodně poutníků nejvýznamnější poutní místo Čech. Z Dobříše je naše poutní cesta vedena obloukem přes lesy hřebenu Brd mimo civilizaci přes vrchol Kuchyňka, položený 635m nad mořem. Po tomto výstupu jsou nohy poutníka odměněny táhlým klesáním do Příbrami stále lesem, aby až závěrečné metry do kopce na poutní místo každému připomněly, že příchod k místu opředeného zázračnou legendou stojí za tu námahu. Po cestě na Kuchyňku narazíme na jednu studánku.

S ohledem na vyšší délku oficiální trasy 27km si může poutník zkrátit cestu přes obce Sychrov, Holšiny a Bukovou u Příbramě, tím se vyhne vrcholu a ušetří dobrých 5 kilometrů. V cíli na Svaté Hoře je báječný výhled na okresní město Příbram, které vévodí štíhlá věž kostela sv. Jakuba Staršího, k němuž se dojde po svatohorských schodech a malebnými uličkami staré Příbrami.

Zajímavosti na trase

Příbram město 
Svatá Hora – oficiální stránky