Všerubská Etapa 4

Etapa 4. Příbram – Rožmitál pod Třemšínem

Nástupní místo: Příbram Svatá Hora
Cílové místo: Rožmitál pod Třemšínem zámek

Délka: 20,1 km
Výškový profil: 221 m 279 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Spíše krátká etapa, která po sejití ze Svaté Hory až k Vysoké vede většinou do kopce lesem, v 2.polovině etapy se jde rovinatou krajinou mezi poli. Občerstvení je možné až v Rožmitále pod Třemšínem.

Kraj, kde zaznívaly tóny Rusalky i temné křiky dozorců Pomocných technických praporů (PTP). Plná vášně naší minulosti je tato krajina mezi Příbramí a Rožmitálem, kde se jde pod Brdskou vrchovinou, a přitom její podhorská atmosféra se pozná střídáním pastvin, polí, smrkových lesů a jen malých vesniček podél cest.

Ze Svaté Hory vede značená trasa přímo na Zdaboř. Stojí za to kousek sejít nejprve do centra Příbrami s majestátním kostelem sv. Jakuba, kde na nás zanechá dojem atmosféra starých příbramských uliček. Několik kilometrů se cesta vine městským lesoparkem podél Příbramského potoku a relaxačního areálu až k obchodní zóně ve čtvrti Zdaboř. V této periferní části Příbrami několik desítek metrů od trasy můžeme navštívit jednu z mnoha památek tohoto slavného hornického města – důl Drkolnov. Z Příbrami pak stoupáme mírnými kopci na pastvinách střídaných lesy až k obci Vysoká se zámečkem a muzeem A. Dvořáka, jehož u cesty v lese připomíná i Rusalčino jezírko. Cesta se klikatí vesničkami do Rožmitálu pod Třemšínem se zámkem slavného rodu pánů z Rožmitálu. Tento rod skvěle reprezentoval diplomat Lev z Rožmitálu, o němž se nám dochovalo písemné svědectví jeho středověkého putování „až na konec světa“ ve Španělsku. Nejlépe si Rožmitál můžeme připomenout tzv. „Rybovkami“, vánočními koledami skladatele J. J. Ryby, který svou „Hej mistře“ složil a hrával v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.

Zajímavosti na trase

Svatá hora – poutní areál 
Vysoká u Příbramě – Památník Antonína Dvořáka, 
Rožmitál pod Třemšínem – město 
Rožmitál pod Třemšínem – zámek