Všerubská Etapa 4

Etapa 4. Příbram – Rožmitál pod Třemšínem

Nástupní místo: Příbram Svatá Hora
Cílové místo: Rožmitál pod Třemšínem zámek

Délka: 20,1 km
Výškový profil: 221 m 279 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Spíše krátká etapa, která po sejití ze Svaté Hory až k Vysoké vede většinou do kopce lesem, v 2.polovině etapy se jde rovinatou krajinou mezi poli. Občerstvení je možné až v Rožmitále pod Třemšínem.

Kraj, kde zaznívaly tóny Rusalky i temné křiky dozorců Pomocných technických praporů (PTP). Plná vášně naší minulosti je tato krajina mezi Příbramí a Rožmitálem, kde se jde pod Brdskou vrchovinou, a přitom její podhorská atmosféra se pozná střídáním pastvin, polí, smrkových lesů a jen malých vesniček podél cest.

Ze Svaté Hory vede značená trasa přímo na Zdaboř, přitom stojí za to kousek sejít nejprve do centra Příbrami s majestátním kostelem sv. Jakuba, kde jen tak mimochodem na každém návštěvníku zanechá dojem atmosféra starých příbramských uliček. Několik kilometrů se cesta vine městským lesoparkem podél Příbramského potoku a relaxačního areálu až k obchodní zóně ve čtvrti Zdaboř. V této periferní části Příbrami několik desítek metrů od trasy můžete navštívit jednu z mnoha památek tohoto slavného hornického města – důl Drkolnov. Z Příbrami se stoupá mírnými kopci na pastvinách střídaných lesy až k obci Vysoká se zámečkem a muzeem A. Dvořáka, jehož u cesty v lese připomíná i Rusalčino jezírko. Vesničkami se klikatí do Rožmitálu pod Třemšínem, který proslavil rod pánů z Rožmitálu s jejich zámkem v centru města. Tento rod skvěle reprezentoval diplomat Lev z Rožmitálu se svým středověkým putováním „až na konec světa“ ve Španělsku. Nejlépe si Rožmitál můžete připomenout tzv. „Rybovkami“, vánočními koledami skladatele J. J. Ryby, který svou „Hej mistře“ složil a hrával v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.

Zajímavosti na trase

Svatá hora – poutní kostel 
Památník Antonína Dvořáka, Vysoká u Příbramě 
Rožmitál pod Třemšínem – město 
Rožmitál pod Třemšínem – zámek