Žitavská Etapa 2

Etapa 2. Kryštofovo Údolí – Český Dub

Nástupní místo: Kryštofovo Údolí
Cílové místo: Český Dub

Délka: 18,8 km
Výškový profil: 412m 466 m

Interaktivní mapa trasy

Popis trasy

Kryštofovo údolí je perlou původní venkovské architektury sudetského typu. Najdeme v něm hrázděné domy, dřevěný kostel a zvonici a barokní faru. Zpestřením je příjemná kavárna ve stylu první republiky nebo muzeum lidových betlémů. Obec nabízí několik možností ubytování a stravování.

Pokračujeme ostře do kopce po zelené a u Kříže v Novině po silnici na Křižanské sedlo. Kdo si chce prohlédnout unikátní železniční viadukt, jde z Kryštofova Údolí po silnici. Stoupání do Křižanského sedla je náročné, proto nezapomínejme na zásoby vody. V sedle můžeme zvolit alternativní trasu přes Ještěd. Hlavní trasa klesá po žluté, kde je po půl kilometru lesní pramen s pitnou vodou. Žlutá vede dále kolem Matoušovy skály, Pruského kříže a Jeřmanské skály přes Rozstání, dále po modré, do obce Kotel, s nádhernými prastarými lípami. Poobědvat můžeme v Hořeních Pasekách, kde je také příjemné koupaliště.

V blízkosti přírodní památky Čertova zeď se pod křížovou cestou změní barva trasy opět na žlutou a dovede nás lesem až do Českého Dubu.

Zajímavosti na trase

Kryštofovo Údolí – dřevěný kostel Sv. Kryštofa 
Kryštofovo Údolí – viadukt
Český Dub – Johanitská komenda