Zittau Stage 2

Stage 2. Kryštofovo Údolí – Český Dub

From:  Kryštofovo Údolí
To: Český Dub

Length: 18,8 km
Height profile: 412m 466 m

Show me the map

Route description

The information in English will be added soon. Till then please use Google Translator.

Kryštofovo údolí je perlou původní venkovské architektury sudetského typu. Najdete v něm hrázděné domy, dřevěný kostel a zvonici a barokní faru. Zpestřením je příjemná kavárna ve stylu první republiky nebo muzeum lidových betlémů. Obec nabízí několik možností ubytování a stravování.

Pokračujeme ostře do kopce po zelené a u Kříže v Novině po silnici na Křížanské sedlo. Kdo si chce prohlédnout unikátní železniční viadukt, jde z Kryštofova Údolí po silnici. Stoupání do Křížanského sedla je náročné a v horkém počasí se litr vody v batohu hodí. V sedle lze zvolit alternativní trasu přes Ještěd. Hlavní trasa klesá po žluté, kde je po půl kilometru lesní pramen s pitnou vodou. Žlutá vede dále kolem Matoušovy skály, Pruského kříže a Jeřmanské skály přes Rozstání, dále po modré, do obce Kotel, s nádhernými prastarými lípami. Poobědvat lze v Hořeních Pasekách, kde je také příjemné koupaliště.

V blízkosti přírodní památky Čertova zeď se pod křížovou cestou změní barva trasy opět na žlutou a dovede poutníka lesem až do Českého Dubu.

Zajímavosti na trase

Kryštofovo Údolí – dřevěný kostel Sv. Kryštofa 
Kryštofovo Údolí – viadukt