Podpořme sbírku na zvon „Štěpán Maria“ – ukončeno

Počátkem roku 2022 nás opustil náš člen, poutník a podporovatel rozvoje poutnictví v Česku, Štěpán Maria Valenta. Krom vášně k putování byl také vášnivým zvoníkem a aktivním členem ve spolku Sanctus Castulus. Štěpán už nepřijde na naši poradu, nezazní jeho zvučný hlas a smích. Chybí nám a první měsíc jsme se se zprávou o jeho odchodu těžko vyrovnávali.

Štěpán zvoníval v kostele Matky Boží před Týnem (Týnský chrám), ale i na dalších místech. Velmi nás potěšil nápad a aktivita jeho kolegů zvoníků ze spolku Sanctus Castulus (latinsky svatý Haštal), kteří přišli s myšlenkou pořízení zvonu se jménem Štěpán Maria do kostela sv. Jiljí na Starém Městě.

Spolek si vytyčil za cíl postupné obnovování a doplňování chybějících zvonů v pražských a dalších chrámech. Během druhé světové války bylo z Protektorátu Čechy a Morava odvezeno 9801 zvonů. O jejich prvním počinu, navrácení čtyř zvonů do kostela sv. Haštala, si můžete přečíst zde.

Na pořízení zvonu vznikla v lednu veřejná sbírka, která si klade za cíl získat 480 000 Kč na výrobu cca 700 kg zvonu. Jako spolek jsme se rozhodli sbírku podpořit částkou 10 000 Kč a každý člen výboru zaslal ještě individuální dar. Obracíme se na Vás s prosbou o podporu. Informace o zvonu i o sbírce naleznete na stránce www.zazvon.it.

Případně můžete využít údajů, které jsme ze stránky zkopírovali, a přispět přímo na účet u FIO banky:

číslo účtu: 2801733481/2010
IBAN: CZ14 2010 0000 0028 0173 3481
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
zpráva pro příjemce: Štěpán Maria

Odkaz na transparentní účet https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2801733481

Nebo využijte QR platbu, kde se Vám potřebné údaje automaticky vyplní.

Spolek Sanctus Castulus stojí také za výzvou a projektem 9801. Více se můžete dozvědět v reportáži ČT nebo v rozhovoru s předsedou stolice s Ondřejem Boháčem pro ČR Radiožurnál.

Děkujeme za Vaši podporu. Ultreia, Štěpáne Mario!

Aktuálně z dubna 2023, kdy se v Rakousku odléval zvon Štěpán Maria.

3. září 2023 byl zvon Štěpán Mária vyzdvižen do věže kostela sv. Jiljí a poprvé se rozezněl